Tartu Ülikooli hargettevõte on Tartu kiireima kasvuga ja keemiatööstusettevõtetest Eesti edukaim

Tartu linn tunnustas eilsel ettevõtlusgalal Tartu Ülikooli hargettevõtet OÜ TBD-Biodiscovery, andes talle kiireima kasvuga ettevõtte tiitli. Äripäeva keemiaettevõtete edetabeli kohaselt on sama ettevõte 2019. aasta majandustulemuste põhjal ühtlasi Eesti edukaim. Eriauhinna kategoorias anti galal ka Tartu Ülikooli edukaima hargettevõtte auhind, mille pälvis Icosagen AS.

OÜ TBD-Biodiscovery on hargettevõte (ingl spin-off), mis on välja kasvanud Tartu Ülikoolist ja tegeleb orgaanilise keemia sünteesi ja analüüsiga. Peamiselt on ta tuntud vähiravimite toimeainete väljatöötajana ja ta on vähiuuringuis kasutatava D-lutsiferiini üks juhtivaid tootjaid maailmas. Eelmisel aastal sai ettevõte Hollandi investoritelt 4,5 miljonit eurot.

Ülikooli edukaim hargettevõte Icosagen OÜ paigutus Äripäeva edetabelis kaheksandale kohale, samal ajal kui nende tütarfirma Icosagen Cell Factory OÜ võttis sisse auhinnalise teise koha. Viimane on sel aastal silma paistnud COVID-19 antikehade testi ELISA arendamisega ja koroonavastaste ravimikandidaatide loomisega.

Tartu Ülikooli osalusega ettevõtetest jõudsid Äripäeva edetabelisse veel Biocc OÜ (38. koht), Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS (43. koht) ja Asper Biogene OÜ (50. koht). Lähemat teavet leiab Äripäeva tööstussektori uudiste veebilehelt.

Loe ka Tartu Postimehe lugu TBD-Biodiscovery juhtidega, kes peavad edu aluseks häid inimsuhteid ja Tartu Postimehe lugu Icosageni teadusdirektori Mart Ustav nooremaga, kelle sõnul sünnivad nende laboris maailma parimad molekulid.

Lisateave: Aitel Käpp, Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht, 508 6478, aitel.kapp@ut.ee