Tartu Ülikooli maskott tutvustab end peagi ülikooliperele

2020. aasta lõpus toimus Tartu Ülikooli maskotivõistlus, kuhu laekus 97 kavandit. Nende seast valis ülikoolipere võidutööks „Tiksu“, mille autor on Lennart Rikk. Nüüdseks on kavandit edasi arendatud ja maskott Tiksu on valmis augusti lõpus ülikooliperega tutvuma.

Tänavu jaanuarist saati on käinud hoolas arendustöö, et jõuda võistluse võitnud kavandist Tartu Ülikooli uue ametliku maskotini. Kavandi edasiarendus oli vajalik selleks, et tagada maskoti vastavus ülikooli väärtustele ja kuvandile. Maskotikavandi edasiarenduse töörühma kuulusid lisaks Tiksu autorile ornitoloog, loovjuht, graafilise disaini spetsialist ning turundus- ja kommunikatsioonitöötajad. Peale nimetatud asjatundjate arvamuse võeti arvesse võidutöö kohta laekunud tagasisidet.

Tiksu kuju jäi samaks nagu esialgses kujunduses. „Töörühm proovis küll mitmesuguseid vorme, aga jõudsime järeldusele, et Lennart Rikk oli võistlusele esitanud juba väga läbi mõeldud kavandi ja seega Tiksu kuju muutmist ei vajanud,“ ütles maskotiprojekti eestvedaja Mariana Tulf. Kõige suurem muutus on olnud aga Tiksu värvis. Eri värvikombinatsioone katsetades jõuti otsusele, et sinine Tiksu sobib Tartu Ülikooli kuvandiga kõige paremini ja on ühtlasi eestimaisem. Konkreetne sinine värv põhineb ülikooli stiiliraamatul.

Kindlasti tekitab küsimusi ka Tiksu linnuliik. Võidutöös esitleti eksootilist Amazonase lindu purpurkotingat. Kuna aga Tiksu värvus muutus, polnud esialgne punasuleline linnuliik enam kohane. Koostöös loodusmuuseumi ja ornitoloog Marko Mägiga sai kaalutud mitut sinise sulestikuga linnuliiki – nii Eestis pesitsevaid kui ka võõrliike –, kuid töörühm jõudis järeldusele, et Tiksu ei ole siiski ühegi konkreetse linnuliigi esindaja. „Tiksu on müstiline tegelaskuju, kes on inspireeritud mitmest linnuliigist. Loobusime liigi määramisest, kuna pidasime olulisemaks, et Tiksu oleks seotud ülikooli tunnusvärvide ja väärtustega,“ põhjendas Tulf.

Iseloomult on Tiksu õppimishimuline ja karismaatiline lind, kes soovib esindada ülikoolipere väärtusi ja huve. „Leian, et Tiksu on vahva tegelane, kelles on palju potentsiaali. Praegusel ettearvamatul ajal on meil vaja midagi positiivset, mis suurendaks ühtekuuluvustunnet nii ülikooliperes kui ka laiemalt ühiskonnas. Tiksu seda kindlasti teeb,“ sõnas Tulf.

Praegu on Tiksu Raplamaal õmblustöökojas, aga üsna pea lendab Tartusse, et õppeaasta algusest mitte ilma jääda.

Maskoti kasutamist hakkab korraldama vabatahtlikest koosnev meeskond, keda juhib ülikooli turundustalitus. Vabatahtlikuks saavad kandideerida kõik Tartu Ülikooli üliõpilased ja töötajad. Kui tahaksid proovida, mis tunne on maskoti sees olla, või soovid hoopis vabatahtlike meeskonda juhtida, kirjuta oma huvist ülikooli turundustalitusele aadressil turundus@ut.ee.

Lisateave: Mariana Tulf, Tartu Ülikooli turundusspetsialist, maskotiprojekti eestvedaja, 737 6271, mariana.tulf@ut.ee