Tartu ülikoolis räägitakse emakeelepäeval keelelisest viisakusest

Esmaspäeval, 14. märtsil kell 15 tähistatakse Tartu ülikooli kunstimuuseumis emakeelepäeva Tartu ülikooli üldkeeleteaduse professori Renate Pajusalu ettekandega „(Eba)viisakas eesti keel“. Vaata loengut otse või hiljem loengu salvestust www.uttv.ee.

Loengul räägib professor Renate Pajusalu, mida mõeldakse keeleteaduses viisakuse ja ebaviisakuse all ja kuidas see avaldub eesti keeles.

„Viisakus ja ebaviisakus kujunevad alati käimasoleva vestluse kontekstis, nende uurimine peab suutma vestluskonteksti tuvastada ja arvestada,“ arutles Pajusalu.

Loengul tuleb juttu näiteks pöördumisvormi valikust, kas sina, teie või kuidagi hoopis teisiti, samuti palvete vormistamisest, kas ütleme anna siia! või kas te saaksite mulle ulatada...? ja muudest viisakuse ja ebaviisakusega seotud nähtustest eesti keeles.

Põgusalt tuleb juttu ka suhtluskäitumise keeltevahelistest erinevustest.

 

Vaata loengut UTTVst

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"1531252","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Ülikooli varasemate emakeelepäevaseminaride ülesvõtted on kujunenud UTTV videoteegis väga menukateks, neid on vaadatud mitmeid tuhandeid kordi.

Lisainfo
Renate Pajusalu, TÜ üldkeeleteaduse professor
tel 737 5941
e-post renate.pajusalu@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392