Terviseamet ja Tartu Ülikool alustavad katseuuringut koroona testimiseks süljest

Süljeproovist koroonatesti tegemine on eeldatavalt mugavam ja odavam kui senine ninaneelutest.

Kui seni on Eestis koroonaviiruse tuvastamiseks kasutatud peamiselt ninaneelu teste, plaanib Terviseamet hinnata, kas süljetest on sama usaldusväärne võimalus viirusnakkuse testimiseks. Terviseameti nakkushaiguste labori juhataja Külli Rae sõnul on süljeproovist testimine lihtsam ja inimesele arvatavasti mugavam, kui senine ninaneelutest.

"Proovi saab võtta inimene endalt kodus ise – ta ei pea selleks minema proovivõtu kohta, mistõttu säästetakse sellega paljude meditsiinitöötajate väärtuslikku aega ning samuti pole selleks vaja kaitsevahendeid. Proovi võtmiseks tuleb lihtsalt koguda sülge proovi andmiseks mõeldud tuubi," lisas Rae. Tänu lihtsusele on süljeproovi võtmine ka odavam kui praegune ninaneelu kaabe.

Uuringu üks eestvedajatest Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu juhtivteadur Lili Milani sõnas, et kuigi süljeproovid on mitmetes riikides juba kasutusel, on vajalik hinnata selle meetodi teostatavust ja usaldusväärsust ka Eestis. Eriti oluline on töötada välja meetod, millega saaks koolides läbi viia kiiret ja lastesõbralikku testimist.

"Esialgu viime meetodi testimiseks läbi katseuuringu, et hinnata haiglapatsientidel süljeproovist saadud tulemuste täpsust võrreldes ninast võetud proovidega. Lisaks uurime töö- ja koolikollektiivides, kas inimesed saavad proovi võtmisega iseseisvalt hakkama," lisas Milani.

Tartu Ülikooli rahvatervishoiu teaduri Mikk Jürissoni sõnul on tekkinud olukord, kus mõned inimesed väldivad testima minekut, sest kardetakse protseduuri ebamugavust.

"Lisaks on meil olnud probleeme inimeste kaasamisega seireuuringutesse, sest nende kogemus ninaneelutestiga on olnud ebameeldiv. Loodame, et süljetestid võiksid meelitada rohkem inimesi end koroonaviiruse suhtes testima," ütles Jürisson.

Katseuuring viiakse läbi järgmise nädala jooksul. Uuringu tulemused peaksid selguma kuu lõpus. Külli Rae sõnul ollakse eduka katseuuringu korral valmis süljetestimist ulatuslikumalt kasutama.

Kuula teadur Mikk Jürissoni intervjuud Vikerraadiole