TÜ kunstimuuseum avab täna Pompei-teemalise näituse

Täna kell 16 avatakse Tartu Ülikooli kunstimuuseumis näitus "Pompei Eestis".

Aastal 79 mattus Pompei Vesuuvi purske tagajärjel vulkaanilise tuha kihiga. Pompei taasavastati umbes 1600 aastat hiljem juhuslikult kaevetööde käigus. 18. sajandi II poolel algasid Pompeis ametlikud arheoloogilised väljakaevamised. Paljud väljapuhastatud majade seinamaalingud eemaldati ja viidi Euroopa eri muuseumidesse või jäeti oma algsele kohale, kus neid võisid mõjutada saatuslikud loodusjõud. Välja kaevatud hoonete varemeid ja maalingutega seinu joonistasid aga täpselt üles kunstnikud, kes avaldasid need hiljem graafiliste lehtedena.

Graafilistest lehtedest koostatud albumid vallandasid 18. sajandi lõpus ning 19. saj I poolel Euroopas Pompei-stiilis interjööride ülevõtmise kaasaegses ruumikujunduses. Moest küll veidi mahajäänuna maaliti ka 1858. aastal Tartu Ülikooli peahoone lõunatiiba kolinud kunstimuuseumi seinad Pompei eeskujusid kasutades. Ülikooli kunstimuuseumi näituseruumid on aga vaid üks näide Eestis 19. sajandil loodud sarnaste eramute ja avalike hoonete interjööride reas.

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi seinamaalingud on teostatud Wilhelm Johann Karl Zahni albumi järgi. Lisaks Zahni albumile on näitusel eksponeeritud ka Tartu Ülikooli kunstimuuseumi kogusse kuuluvad tööd Charles François Mazois` albumist Les ruines de Pompéi ning tööd Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogust. Näitusel saab tutvuda ülevaatega Pompei-stiili kasutamisest erinevates Eesti mõisates.

Näituse koostasid Jaanika Anderson ja Külli Valk, kaastööd tegid Hilkka Hiiopit ja Villu Plinki.

Olete oodatud!

Lisainfo:
Tartu Ülikooli kunstimuuseum, Ülikooli 18, Tartu, tel 737 5384, e-post kmm@ut.ee, www.ut.ee/artmuseum

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja