TÜ Narva kolledži direktor andis välja raamatu „Minu Narva“

Neljapäeval, 19. detsembril algusega kell 16.00 esitleb TÜ Narva kolledži direktor Katri Raik Tallinnas Viru keskuse Rahva Raamatus oma raamatut „Minu Narva“.

Raamatukirjelduses seisab:

Narva pole linn, vaid riik, ja siin elab narvakeelne rahvas narvitjane. Eesti võim pelgab neid. Kui mõni kõrge riigiesindaja Narvat väisab, on tunne, et ta toob riigi süles Narva ning võtab lahkudes taas kaasa. Siin on piirijärjekorrad ning elatusallikaks sala­kaubana üle toodav suits ja viin. Kunagine toitja Kreenholm on suletud, töötuse määr üks Eesti kõrgemaid ja sissetulek madalamaid.

Aga Narvas on ka valgest betoonist fassaadiga uus kolledžihoone, kuhu on nähtamatute tähtedega kirjutatud EUROOPA. Siin on inimesed, kes pingutavad Narva nimel ja usuvad, et Narval on tulevikku. Minu unistuste Narva ei ole hääbuv paik Euroopa ääremaal, vaid Euroopa eelpost: uhke ja ilus linn, kus inimesed räägivad mitmes keeles, aga ühes meeles.

Põhjarannikule antud intervjuus rääkis Raik, et on 28 loost 10 raamatu tarvis paberile pannud: „Olen kirjutanud 9. mai tähistamisest Narvas, piirilinna taksojuhtidest, imeilusatest Tatjanadest ja Narva haiglast, kus ma olen kaks korda pidanud peaaegu hinge heitma. Nii headest kui halbadest asjadest. Ka sellest, mida arvatakse eestlastest ja nendest stereotüüpidest, mida olen näinud Eesti külaliste puhul.”

Raik kinnitas, et ei kirjuta raamatut raha pärast, vaid see on omamoodi missioon. „Keegi peaks sellest lõpuks avameelselt kirjutama, isegi kui selle eest risti lüüakse. Kuna ma saan aru, et hetkel on populaarne olla Katri Raik, eks ma siis pea seda tegema.”

Kirjastaja ennustab teosele tänu autori sarmile ja eestlaste rahuldamata huvile piirilinna suhtes suurt lugejamenu. „See mõte oli meil juba mitu aastat olnud, et keegi võiks kirjutada Narvast. Ma loodan, et see ei solva narvalasi kuidagi, kui ma ütlen, et nende linn on tavalise eesti lugeja jaoks täiesti eksootiline ja tundmatu. See on esimest korda meie sarjas, kui Eesti kohast kirjutab eestlane,” märkis kirjanik Epp Petrone, kelle kirjastuselt Petrone Print „Minu…“ -sarja raamatud ilmuvad. Ta lisas, et kuna Narva pole päris tavaline Eesti, oleks selle linna puhul loomulik, kui anda „Minu…”- sarjale omast sisseelamise kultuurikonflikti edasi just nimelt eestlase silme läbi.

Katri Raik on TÜ Narva kolledži direktor. 2009. aastal tunnustati teda Valgetähe III klassi teenetemärgiga, 2012. aastal Aadu Luukase missiooni­preemiaga ja 2013. aastal aasta naise tiitliga.

Virge Tamme Tartu Ülikooli pressiesindaja Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392 E-post: virge.tamme@ut.ee
www.ut.ee