TÜ raamatukogu 2017. aasta kalenderalbumit kaunistavad unikaalsed joonised

Tartu ülikooli raamatukogu jätkab uue aasta kalendris oma kogude tutvustamist, esitledes unikaalseid 17. sajandi kuulsa putukauurija ja illustraatori, maailma üheks esimeseks ökoloogiks nimetatud Maria Sibylla Meriani jooniseid raamatust „Metamorphosis insectorum Surinamensium“ (Amsterdam, 1705).

Kalendri koostamisel oli raamatukogu spetsialistidele abiks TÜ entomoloogia õppetooli doktorant ja TÜ loodusmuuseumi töötaja Andro Truuverk, kelle sõnul oli 1705. aastast pärit Meriani originaalköite olemasolu raamatukogus talle suureks üllatuseks. „Autori joonistused olid raamatu ilmumise ajal kindlasti omaette tase. Loomulikult teadsin ma kohe, millise teosega on tegu! Kuuldes, et mul avaneb võimalus sellega ka töötada, olid emotsioonid ülevad. Surinames ma käinud ei ole, küll aga korduvalt selle kõrval asuvad Prantsuse Guajaanas. Kuna naabrite putukafauna suuresti kattub, olid mul ka Suriname kohta mõningased teadmised olemas,“ märkis Truuverk.

Maria Sibylla Meriani 60 pilditahvliga illustreeritud raamat annab tunnistust tema erakordselt filigraansest kunstnikutalendist ning tähelepanelikust uurijanatuurist. Põhjalikke taimede, putukate ja roomajate kirjeldusi täiendavad meeleolukad olmelised ja pärimuslikud märkused. Raamatust on välja antud arvukalt kordustrükke, seda on tõlgitud mitmesse keelde. Tartu ülikooli raamatukogu kalenderalbumi jaoks valitud 14 taime- ja putukapildi juurde kuuluvad kirjeldused ilmuvad Vahur Aabramsi tõlkes nüüd esmakordselt ka eesti keeles.

Maria Sibylla Merian (1647–1717) sündis Frankfurdis kirjastaja ja vasegraveerija Matthäus Meriani peres. Juba noorelt sai alguse tema huvi liblikate elutsükli vastu. Vaatluste tulemusi hakkas ta üles joonistama ning 1675–1683 ilmusid tema esimesed lille- ja putukaraamatud. 17. ja 18. sajandi vahetusel viibis Merian Surinames, Hollandi asumaal Lõuna-Ameerikas, kus kogus putukaid, nende vastseid ja toidutaimi, et oleks võimalik neid omal käel kasvatades putukate moondumist jälgida. Kohe pärast Hollandisse naasmist asus ta ette valmistama oma suurteost „Suriname putukate metamorfoosid“.

Kalendri koostasid Moonika Teemus ja Eve Valper. Kujundas Eve Valper.

TÜ kalenderalbum on käesolevast nädalast müügil järgnevates kohtades:

TÜ muuseumid
Tartu Loodusmaja