TÜ teaduskooli kasvandikud olid loodusteadustes edukad

Läinud nädalal toimunud Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadilt T¨ehhis, Padubices naasid TÜ teaduskoolis ettevalmistuse saanud õpilased ühe võistkondliku kulla ja hõbedaga. Kokku osales võistlusel õpilasi 20 Euroopa Liidu riigist.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38653","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Olümpiaad toimus juba seitsmendat korda. Tegemist on võistkondliku võistlusega, mis hõlmab eksperimente bioloogia, keemia ja füüsika valdkonnast. Kokku osalesid kahekümne Euroopa Liidu liikmesriigi võistkonnad, igast riigist kaks kolmeliikmelist võistkonda. Absoluutse võidu - kuldmedalid ja rändkarika, sai Ungari esimene võistkond. Vaid kolm punkti madalama tulemusega oli Eesti esimene võistkond teisel kohal ning pälvisid samuti kuldmedalid.

Võistkonda kuulusid Jaan Toots ja Taivo Pungas Tallinna Reaalkoolist ning Kaur Aare Saar Tallinna Inglise Kolledžist. Ka teine Eesti võistkond, kuhu kulusid Sandra Schumann ja Uku-Kaspar Uustalu Tallinna Reaalkoolist ning Mette Purde Tallinna Prantsuse Lütseumist, esines südilt, saades üldarvestuses 9. koha ning hõbemedalid.

Eksperimentaalsed võistlused toimusid kahes voorus. Esimesel võistluspäeval tuli õpilastel tunda pärmiseente elutegevust, töötada mikroskoobiga, määrata jodomeetriliselt jääksuhkrute sisaldust õlles ning õlle tiheduse kaudu iseloomustada erinevaid õllesorte. Teise vooru katsed olid pühendatud kontaktläätsede optikaga, läätsematerjalide saasteprobleemide ning silma ehitusega seotud optiliste nähtuste uurimisele.

Eesti võistkonnaga olid mentoritena kaasas Marit Puusepp, Siiri Velling, Jaanus Uibu ja Karin Hellat. Pildil (vasakult): Jaan Toots, Mette Purde, Kaur Aare Saar, Sandra Schumann, Taivo Pungas ja Uku-Kaspar Uustalu.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel toetab Haridus- ja Teadusministeerium, teoreetiline ja praktiline ettevalmistus toimub Tartu Ülikooli õppejõudude ja teadurite juhendamisel.

Lisainfo: Karin Hellat, 7375179, karin.hellat@ut.ee


Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee