Tudengid ja noored ettevõtjad avastasid satelliidiandmete lõputuid võimalusi

Eelmisel nädalal jõudis Tallinna Euroopa Liidu kaugseireprogrammi Copernicus teabetuur „Eyes on Earth“, mille eesmärk on toetada kosmoseandmetel ja geoinfosüsteemidel põhinevate rakenduste arendamist ning Maa-seireks vajalike tehniliste ja teaduslike oskuste omandamist. Üritus toimus 3. ja 4. oktoobril rahvusraamatukogus ning kohal oli 226 osalejat 20 riigist.

Teabetuur „Eyes on Earth“ koosneb Euroopa eri paikades toimuvatest üritustest, millega kutsutakse üliõpilasi ja noori ettevõtjaid üles kasutama loominguliselt Copernicuse kosmoseprogrammi tasuta satelliidiandmeid. Nimelt seisneb neis andmetes palju töö- ja ärivõimalusi ning need aitavad ka meie koduplaneeti paremini tundma õppida.

Tallinna üritusel oli üles seatud interaktiivne näituseala, osalejad said kuulata tehnilisi loenguid ja osaleda meistriklassides, kus analüüsiti ettevõtluses ette tulnud kaugseireteemalisi olukordi. Meistriklasside töös kasutati kosmoseandmeid muu hulgas selleks, et lokaliseerida elektrijaamu ja kaardistada nii laevanduses tekkivat heidet kui ka põllukultuuride väetamist.

Inspireeri, avasta ja tegutse

Teabetuur on mõeldud peamiselt üliõpilastele ja noortele ettevõtjatele. Üritusel osalenud Tartu Ülikooli doktorant Isaac Buo ütles, et on kaugseireandmeid kasutanud alates bakalaureuseõpingutest. Tema sõnul on teabetuuri-laadsed sündmused hea võimalus tutvuda uute inimestega ja kuulda valdkonna uudiseid. Buo hinnangul oli Tallinna üritus põnev ja tutvustas hästi kaugseire ettevõtluspoolt. „On aeg Copernicuse kaugseireandmeid tõeliselt ära kasutada,“ sõnas Buo.

Üliõpilastele ja ettevõtjatele jagasid oma kogemusi ja teadmisi eksperdid. Nad innustasid noori nägema kosmoseandmetes töövahendit, mida saab rakendada igapäevategevuses, alates maa-alade kaardistamisest ning lõpetades videomängude ja virtuaalreaalsusega.

„Kaugseire ei tähenda ainult algoritme,“ sõnas AS-i Datel USA turu juht Carl Pucci. Ta tõi esile, et Copernicuse programm võib mõjutada valitsemist, teadust ja ettevõtlust terves Euroopas.

Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi direktor Anu Reinart rõhutas, et kuigi nii mõnigi Eesti ettevõte juba kasutab oma teenustes ja toodetes Copernicuse kosmoseandmeid, on siiski vaja teha palju tööd, et satelliiditeavet võimalikult tõhusalt rakendada. „Teabetuuri juhtmõte on „Inspireeri, avasta, tegutse“, aga me ei pea neid asju tingimata just selles järjekorras tegema. Need kõik peaksid toimuma samal ajal: me inspireerime, avastame ja ühtaegu tegutseme tuleviku nimel.“

Copernicus on meie tulevik

Tallinnas toimunud üritus oli Copernicuse sarjas kolmas – varem oli teabetuur jõudnud ka Saksamaale ja Hollandisse. Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu märkis, et Eestile on kosmose- ja tehnoloogiariigina Copernicuse teabetuuri sarnaste sündmuste korraldamine väga oluline. „Meie jaoks on Copernicus tulevik. Noored peaksid teadma, et sellised andmed on olemas, ja neid ära kasutama,“ lisas Riisalu.

Teabetuur jätkub 2020. aasta alguses Rumeenias ja Itaalias. Rohkem infot on Copernicuse veebilehel.

Copernicus on Euroopa Liidu programm, mille eesmärk on arendada Euroopa teabeteenuseid Maa satelliitseire kaudu ja in situ (mitte kosmoses) kogutud andmete analüüsimise põhjal.