Normal 0 21 false false false ET X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis alustas professor Sherif Sakri juhtimisel tööd suurandmete uurimisrühm. Teadustöö ja õpetamise kõrval hakkab uurimisrühm arendama uudseid terviklahendusi, mis aitavad lõppkasutajatel analüüsida ülisuuri andmekogusid.
Suurandmete töörühma väljatöötatavad analüütilised mudelid aitavad tulevikus lahendada probleeme väga paljudes valdkondades, muu hulgas tervishoius ja digitaalsel identifitseerimisel. Näiteks hakkab uurimisrühm täiustama praegu tervishoius kasutatavaid ülikeerulisi prognoosimudeleid. Seni on tervishoiutöötajad kasutanud vaid arvuti prognoositud tulemusi, kuid uue lahendusena on kavas esitada selgesti ka prognoosi põhjendus. Nii aitab uudne mudel arstil hinnata, kas patsient võib eeloleva kahe aasta jooksul haigestuda näiteks diabeeti, ja esitab selgituse, kuidas sellise ennustuseni jõuti.
Uurimisrühma juht professor Sherif Sakr ütles, et suurandmete tohutut potentsiaali on hakatud aina rohkem mõistma nii era- kui ka avalikus sektoris. „On väga tähtis, et Eesti oleks selle kiiresti areneva teadusharu eesotsas, meie teadlastel oleks rahvusvaheline mõju ning uurimistulemusi saaks võimalikult laialdaselt kasutusele võtta,“ leidis ta.
Suurandmete uurimisrühma moodustamist toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi programmist „Mobilitas Pluss“, mille tegevusi viib ellu Eesti Teadusagentuur. Programmi eesmärk on soodustada valdkondadevahelist loovat uurimistööd ja tõhusat teadmussiiret.
Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimehe Andres Koppeli sõnul ongi see teaduspoliitiline meede loodud sedalaadi uurimisrühmade jaoks. „Tunneme heameelt, et „Mobilitas Plussi“ mobiilsustoetus tippteadlaste Eestisse meelitamiseks on andnud hea tulemuse ja täidab oma eesmärki: uurimistoetusega Eestisse tulnud teadlane on suutnud luua uue uurimisrühma, tema uurimissuund vastab ülikooli strateegilistele huvidele ja ülikool on uurimisrühma loomisele ka omalt poolt kaasa aidanud,“ ütles Koppel.
Lisateave: Sherif Sakr, suurandmete juhtivteadur, TÜ arvutiteaduse instituut, 737 6431, sherif.sakr@ut.ee