Autor:
Andres Tennus

Uuel metoodikal koostatud maailma ülikoolide edetabelis on Tartu Ülikool esimese 350 seas

Briti kõrgharidustemaatikat kajastav ajakiri Times Higher Education (THE) avalikustas 20. korda maailma ülikoolide edetabeli. Tänavu uuel metoodikal põhinevas tabelis paikneb Tartu Ülikool kohavahemikus 301–350.

Tartu Ülikooli üldskoor 51,1–53 on eelmise aasta tulemusest (51,2–54,3) 1,3 protsendipunkti võrra tagasihoidlikum. Kuna THE on pingerea koostamise metoodikat märgatavalt muutnud, on keeruline ülikooli tänavust kohta varasemate tulemustega võrrelda.

Senise 13 tulemusnäitaja asemel on THE võtnud edetabeli uusväljaandes aluseks 18 tulemusnäitajat, mis on rühmitatud viide suurde valdkonda: õpe, teaduskeskkond, teaduskvaliteet, ettevõtlussuhted ja rahvusvahelisus. Ühtlasi on muudetud nende valdkondade osakaalu koguhindes.

Ülikooli tugevaim külg on endiselt teaduskvaliteet (Research Quality), milles oleme 1904 ülikooli seas maailmas 182. kohal (skoor 86,5). Võrreldes eelmise aastaga on ülikool selle näitaja arvestuses langenud 67 kohta (eelmisel aastal oli Tartu Ülikooli teaduskvaliteedi skoor 92,4, mis andis maailma ülikoolide seas 115. koha). Et see näitaja mõjutab üldhinnet märkimisväärselt, on Tartu Ülikooli langus edetabelis peamiselt sellest põhjustatud. Uue metoodika kohta saab lähemalt lugeda THE kodulehelt.

Vastilmunud edetabelis on esindatud rekordarv ülikoole ja riike: 1904 maailma ülikooli 108 riigist ja piirkonnast. Esikohal on kaheksandat aastat Oxfordi Ülikool, teisel kohal Stanfordi Ülikool ja kolmandal Massachusettsi Tehnoloogiainstituut. Tartu Ülikooli partnerülikoolidest on kõrgeimal kohal Toronto Ülikool (21.), Groningeni Ülikool (79.) ja Göttingeni Ülikool (111.). Lisaks Tartu Ülikoolile on tabelis veel kaks Eesti ülikooli: Tallinna Tehnikaülikool paikneb kohavahemikus 601–800 ja Tallinna Ülikool vahemikus 1001–1200.

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle

Free laser beam image, public domain technology CC0 photo.

Konverents „Nordic Baltic Femtochemistry Conference 2024“

Eesti aukonsulid külastamas Delta keskust

Eesti aukonsulid külastasid Tartut ja Tartu Ülikooli