VIDEO: Tartu Ülikooli Kammerkoor tähistab 50. aastapäeva

3. märts 2021. aastal oli Tartu Ülikooli kammerkoorile unikaalselt ajalooline. Päevapealt 50 aastat möödus sellest kolmapäeva õhtust, kui Tartu Ülikooli peahoones kogunes seltskond kammerlauluhuvilisi Tartu Riikliku Ülikooli kammerkoori nime all ning Vaike Uibopuu ja Tiiu Otsuse juhendamisel esimesse proovi.

Nüüd, 50 aastat hiljem soovis koor tähistada oma esimest tõelist juubelit suurelt koos kõikide kammerkoori vilistlaste ja endiste dirigentidega. Keeruline aeg seda kahjuks ei võimaldanud, kuid kammerkoori praegune koosseis ja dirigent Triin Koch siiski kogunesid 3. märtsi õhtul oma lipu alla ülikooli peahoone ette. Raekoja kellamäng mängis kammerkoori auks “Gaudeamust” ning seejärel kõlas see iidne üliõpilashümn ülikooli sammaste all vana tava kohaselt koorilauljate endi suust ja südamest. Järgnes kammerkoori laulja Ken Irdi sõnavõtt, sünnipäevalaul ning kõik juubilarid said pidupäeva puhul koogi ja kingituse.

Tänu õnnelikule juhusele tuli seda välkkogunemist spontaanselt üles võtma ka UTTV, nii valmis sellest ajaloolisest hetkest imetabane video, mida saab nautida siin.

Tartu Ülikooli kammerkoori vilistlane professor Birute Klaas-Lang on meenutanud: „Nõukaajal polnud ju korporatsioone ega üliõpilasseltse ja kammerkoori tegevus oli oluline nii muusikaharrastuse mõttes, aga ka seltsielu osas. Erinevate erialade tudengeid hoidis koos ühine vaim, ühised väärtused. Laululaagrid ei tähendanud ainult proove ja „luukambreid“ ehk siis väikestes koosseisudes oma partii esitamist nõudlike dirigentide kõrva ja silma ees, endal hääl ja põlved värisemas. Laululaagrid tähendasid ka koosistumisi poole ööni, kus muidugi taas lauldi, poistel olid ikka kitarrid kaasas. Aga laulmisele lisaks olid muidugi vahvad peod, ka kooriballid Sangaste lossis. Igal aastal pidasime ka naistepäeva ja meestepäeva, tegime koos kadrijooksu, olime lihtsalt head sõbrad ja kaaslased.

Ja vankumatu traditsioon oli Gaudeamuse laulmine peahoone trepil pärast erinevaid üritusi. Ehk ongi see mälestus – vaikselt langev lumi ja Gaudeamus Tartu öös – just SEE mälestus kammerkoorist, mis jääb mind saatma.“

Lähinädalatel läheb trükki Ken Irdi koostatud raamat „Koori sisse minek. Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu“, mis vaatleb üldise ühiskonna- ja kultuuriloo taustal Tartu Ülikooli kammerkoori eluolu läbi poole sajandi. „Raamatus otsitakse vastuseid küsimusele, miks meie koor 50 aastat tagasi üleüldse tekkis, ja kutsutakse lugejat kaasa elama Eesti ühe vanima kammerkoori tegemistesse alates sünnikontserdist kuni tänase päevani,“ sõnas Ird.

Lisateave:
Triin Koch, Tartu Ülikooli kammerkoori dirigent, 527 1105, tykk@tykk.ee