Autor:
Andres Tennus

Vikipeedia sõber 2023 on eesti keele tekstiõpetuse lektor Riina Reinsalu

Vikipeedia areneb tänu paljude vabatahtlike pühendumusele. Kõiki, kes on aidanud Vikipeediat arendada ja paremaks muuta, võib nimetada Vikipeedia sõpradeks. Igal aastal tunnustab Wikimedia Eesti Vikipeedia sõbra aunimetusega ühte isikut või organisatsiooni tema erilise panuse eest Vikipeedia arendamisse. 2023. aasta aumärgi pälvis Tartu Ülikooli eesti keele tekstiõpetuse lektor Riina Reinsalu.

Riina Reinsalu aukirjaga
Riina Reinsalu aukirjaga (autor: Mirtel Org/CC0/Wikimedia Commons)

Riina Reinsalu on pühendunud eesti keelele – ta on kutseline keeletoimetaja, kes õpetab ülikoolis akadeemilist eesti keelt ja keeletoimetamist. Ta on Eesti Keeletoimetajate Liidu, Emakeele Seltsi ja Eesti Rakenduslingvistika Ühingu liige.

Vikipeediaga seob Riinat pikaajaline suhe. Õppejõuna on ta kasutanud Vikipeediat kui õppevahendit ja seda ka laiemalt tutvustanud, samuti kuulus ta Miljon+ projektimeeskonda ja on osalenud Vikipeedia keeletoimetamistalgute žüriis. Riina Reinsalu osalusel on tehtud kaks Vikipeedia-teemalist teadusuuringut. 2018. aasta projektis uuriti, kuidas kasutatakse vikiülesannet ülikooli õppetöös. Teine, värskem uuring „Vikipeedia kasutamine õppetöös: õpilaste ja õpetajate vaade“ valmis 2023. aastal ning selles vaadeldi, millised on Eesti üldhariduskoolide õpilaste ja õpetajate arusaamad Vikipeediast ning kuidas kasutatakse Vikipeediat õppetöös.

Wikimedia Eesti tegevjuhi Ivo Kruusamäe sõnul on Vikipeedia eelkõige haridusprojekt ning veebientsüklopeedia kasutamine õppetöös ja selle lähem uurimine on kasulik kvaliteetse eestikeelse teabe pakkumisel. „Riina tegevus pole aidanud mitte ainult parandada meie teadmisi inimeste harjumustest Vikipeediat kasutada, vaid ka toetada selle laiemat kasutuselevõttu haridussüsteemis,“ ütles Kruusamägi.

Riina Reinsalu sõnul on Vikipeedia andnud talle võimaluse tegeleda teaduslikus plaanis ühtaegu nii huvitava kui ka kasulikuga. Samas tunnistab ta, et Vikipeedia sõbra aunimetus tuli suure üllatusena: „On ütlemata armas, et tunnustatakse ka teadustöö tegemist, kuigi sellel puudub otsene praktiline kasu. Loodetavasti aitavad tehtud uuringud suurendada nii õpilaste ja üliõpilaste kui ka õpetajate ja õppejõudude teadlikkust Vikipeediast kui teabeallikast, et Vikipeedia hariduslik potentsiaal leiaks parimal viisil rakendust.“

Varem on Vikipeedia sõbra aumärgi pälvinud Mart Noorma (2017), Ulvar Käärt (2018), Tartu Hansa Rotary Klubi (2019), Edina Csüllög (2020), Tartu Kunstimuuseum (2021) ja Toomas Kukk (2022).

Professor Ülo Mander

Ülo Mander valiti globaalmuutuste akadeemikuks

täis kirjutatud vihik laual

Tartu Ülikooli keeleteaduse eriala on maailma 200 parima hulgas