1. märtsist 4. aprillini kutsub veebileht peaasi.ee ülikooliperet tegema läbi vaimse tervise vitamiinikuuri „Tasakaal on Peaasi!“. Igal nädalal võetakse tähelepanu alla üks vaimset tervist tagavatest komponentidest, antakse kõigile võimalus vaimse tervise vitamiinide taset veebilehel peaasi.ee testida ning jagatakse soovitusi, kuidas vaimse tervise tasakaalu parandada.
Viis vaimse tervise vitamiini on:
Täida esimese sammuna peaasi.ee spetsialistide loodud meelelahutuslik vaimse tervise vitamiinide test, mis aitab läbi mõelda, kuidas vaimse tervise vitamiine – und, toitumist, füüsilist aktiivsust, suhteid ja meeldivaid emotsioone – enda toetamiseks veel paremini toimima panna.
Samuti pakub peaasi.ee ülikooli töötajatele võimalust teha 8.–21. märtsini oma emotsionaalse enesetunde hindamiseks test. Kui testi täitmise aeg lõpeb, saadetakse kokkuvõte ka ülikoolile tutvumiseks. Testi täitmine on anonüümne, seega on ka tagasiside anonüümne.
Selle nädala (29. märts – 4. aprill) teema on liikumine.
Liikumine on hea nii sinu kehalisele kui ka vaimsele tervisele. Regulaarne mõõduka intensiivsusega füüsiline aktiivsus (vähemalt 150 minutit nädalas – see on ju tegelikult vaid keskmiselt 20 minutit päevas!) aitab hoida heaolutunnet ja enesesõbralikku minapilti, võib aidata parandada meeleolu, vähendada ärevust ning suurendada keskendumisvõimet. Arvatakse, et selle taga on füüsilisest aktiivsusest tingitud muutused aju verevarustuses ja hormonaalses tasakaalus. Liikumine annab ka võimaluse saada uusi elamusi ja kogemusi. Aga kuidas ikkagi leida aega liikumiseks? Loe lähemalt artiklist „Kuidas toetada ennast läbi liikumise?“.
Peaasi.ee jagab lihtsaid nippe, mida igaüks meist saab ära teha.
Neljanda nädala (22.–28. märts) teema oli positiivsete emotsioonide kogemine.
Emotsioonid on meie igapäevaelu lahutamatu osa, mille puudumist oleks raske ette kujutada. Võib väita, et paljuski annavad just emotsioonid igale päevale kordumatu ja meeldejääva värvi. Meie vaimsele tervisele on kahtlemata kõige kasulikum, kui lubame endal tunda ja kogeda erinevaid emotsioone. Vahel aga aitab tasakaalu hoida see, kui proovida teadlikult suurendada just meeldivate emotsioonide kogemist. Loe lähemalt artiklist „Kuidas toetada ennast läbi meeldivate emotsioonide kogemise?“.
Peaasi.ee jagab lihtsaid nippe, mida igaüks meist saab ette võtta.
Kolmanda nädala (15.–21. märts) teema oli uni ja puhkus.
Uni on meie jaoks sama oluline ja vältimatu nagu hingamine, vee joomine ja söömine, sest une ajal taastuvad olulised kehafunktsioonid. Sellepärast tunnemegi end kehvasti, kui uni on häiritud. Aga sugugi vähem tähtsad pole ka väikesed puhkehetked päeva jooksul. Kuidas ikkagi võtta aega magamiseks ja leida võimalusi puhkehetkedeks? Loe lähemalt artiklist „Kuidas toetada ennast läbi une ja puhkuse?“.
Peaasi.ee jagab lihtsaid nippe, mida igaüks meist saab ette võtta.
Samuti tähistatakse Tartu Ülikooli, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Tallinna Tehnikakõrgkooli psühholoogide eestvedamisel sel nädalal kõrgkoolides unenädalat, et pöörata enam tähelepanu unele kui ühele tervise alustalale.
Teise nädala (8.–14. märts) teema oli tasakaalus toitumine.
Vaimsele tervisele on kõige parem regulaarne ja mitmekesine toitumine. Jälgi, mida sööd, ja võimaluse korral vali toit, mis teeb sinu kehale ja vaimule head. Loe lähemalt artiklist „Kuidas toetada ennast läbi tasakaalustatud toitumise?“.
Peaasi.ee jagab lihtsaid nippe, mida igaüks meist saab ette võtta.
Esimese nädala (1.–7. märts) teema oli head suhted ja nende hoidmine.
Suhtlemine täidab meie päevi koolis, kodus, tänaval, poes, pargis ja matkarajal. Näost näkku, telefonis, sõnumitena, arvutis. Sõnadega, naeruga, ilmetega, kehakeelega. Head suhted on üks inimese põhivajadusi – sellepärast tunnemegi end nii kehvasti, kui oleme üksikud ja pole kellegagi mõtteid jagada, kui seda vajame. Aga kuidas neid häid suhteid saada? Loe lähemalt artiklist „Kuidas toetada ennast läbi heade suhete?“.
Peaasi.ee jagab lihtsaid nippe heade suhete loomiseks ja hoidmiseks.
Lisateave: Sandra Liiv, vaimse tervise vitamiinikuuri projektijuht, 554 3794, sandra@peaasi.ee