Aasta õppejõud, haridussõber ning haridustegu on tänavu Tartu ülikoolist

Haridus- ja teadusministeerium andis auhinnagalal „Eestimaa õpib ja tänab“ kolmandat korda välja tiitli „Aasta õppejõud“ ning juba viiendat aastat tunnustuse „Aasta hariduse sõber“. Õppejõudude vahel jagatav tunnustus tuli tänavugi Tartu ülikooli, kui selle sai TÜ füüsika instituudi materjaliteaduste insener Maido Merisalu. Hariduse sõbraks kuulutas ministeerium TÜ dotsendi Mart Noorma. Professor Alvo Aabloo sai „Aasta haridustegu“ tunnustuse kui üks tehnoloogia ja disaini häkatonisarja "Garage48 Hardware and Arts" eestvedajaid.

Maido Merisalu on inspireeriv noor õppejõud ja Tartu ülikooli materjaliteadlane, kes tegeleb tudengite igakülgse harimise kõrval ka teaduse populariseerimisega. Tema leivanumbriks on saanud õppeotstarbelised teadusvideod. Maido Merisalu sõnul ongi õpetamises kõige tähtsam kvaliteetne õppematerjal. Omal ajal Tartu ülikooli magistriõppes õppides sai ta aru, et ainult raamatute abil on osadest teemadest väga keeruline aru saada. Seepärast õppis ta omast vabast ajast juurde 3D-animatsioonide valmistamise ning on loonud nüüdseks juba üle saja video (sageli koostöös teiste Tartu Ülikooli teadustöötajatega), kus selliste animatsioonide abil selgitatakse keerukamaid kõrgtehnoloogilisi materjalide karakteriseerimise meetodite ja nanotehnoloogiliste sünteesiprotsesside põhimõtet. "Õppimine ja õpetamine on ju ikkagi meeskonnatöö nii üliõpilaste ja õppejõudude kui ka õppejõudude endi vahel. Näha on, et selliseid materjale on tudengitele vaja. Need videod levivad veebis väga hästi ja tutvustavad materjaliteadlaste tööd ning Eesti teadust populaarteaduslikus vormis üle kogu maailma," ütles Merisalu. Õppevideoid on võimalik vaadata Merisalu YouTube`i kanalilt Captain Corrosion.

Lisaks Merisalule oli aasta õppejõu kolme nominendi hulgas ka Tartu ülikooli kõrgkoolipedagoogika dotsent Mari Karm. Mari Karm on pikalt ja kirglikult panustanud eesti hariduse edendamisse läbi õpetajakoolituse ja on aktiivne olnud ka teadlasena.

Aasta hariduse sõbraks tunnistatud Mart Noorma on Tartu ülikooli endine õppeprorektor, laiemalt tuntud Eesti tudengisatelliidi programmi algataja-juhendajana ning teadust populariseeriva telesaate „Rakett 69" kohtunikuna, kuhu tema kutsel kaasati 2017. aastal esmakordselt ka kutseõppurid. Kutseõppe ning kõrghariduse võrdne tähtsustamine on Noorma südameasjaks ning oma panuse on ta andnud mõlemas – lisaks dotsenditööle Tartu ülikoolis on tegu ka Tartu kutsehariduskeskuse nõunike kogu liikmega.

Mart Noorma ütleski, et hariduse sõbra tiitel tuli talle tänu sellele, et kutseharidus ja kõrgharidus näevad enda aina rohkem koostööpartneritena. "Tunneme seda koostööpotentsiaali üha rohkem ja väga erinevates valdkondades. Oleme ka ülikoolis tähele pannud, et need, kes tulevad ülikooli edasi õppima pärast kutsekooli lõpetamist, on väga heade tulemustega ja jõuavad kaugele. Ka sel korral aasta õppuriks nimetatud Liina Suur, kes õpib praegu Tartu ülikoolis õpetajaks, on ju äsjane Tartu kutsehariduskeskuse vilistlane," ütles Noorma.

Aasta haridusteo tiitli saanud Alvo Aabloo, Renee Puusepp, Martin Melioranski, Indrek Rebane ja Anu Piirisild on tehnoloogia ja disaini häkatonide “Garage48 Hardware & Arts” eestvedajad. Tartu ülikool ja Eesti kunstiakadeemia on koos sihtasutusega Garage48 juba neli aastat edukalt korraldanud füüsiliste prototüüpide arendamisele suunatud häkatone. Igal aastal on 48 tundi vältaval üritusel arendatud prototüübiks paarkümmend ideed või lahendust igapäevastele probleemidele.

Alvo Aabloo ütles pärast auhinnakuju Joosepi kättesaamist, et tal on tunnustuse üle hea meel. "Ülikoolis on veel palju lahedaid asju peale teaduse," rõõmustas ta ja viskas nalja, et ehk vääriks kõik kolm sel aastal Tartu ülikooli tulnud Joosepit ühispilti.

Eestimaa õpib ja tänab“ auhinnagala korraldasid 7. oktoobril Pärnus haridus- ja teadusministeerium, Eesti haridustöötajate liit ja SA Innove. Gala teleülekannet on võimalik kuu aja jooksul järelvaadata ERR-i kodulehelt.

Lisainfo: Anneli Saro, TÜ õppeprorektor, 5557 5657, anneli.saro@ut.ee

Maria Kristiina Prass