Eesti haridus on Dubais tähelepanu keskmes

12.–16. detsembril toimub Araabia Ühendemiraatides Dubais maailmanäitusel Eesti haridust tutvustav nädal. Kohale lähevad haridus- ja teadusminister Liina Kersna, Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser, teadlased, ettevõtete esindajad ja teiste Eesti ülikoolide rektorid.

Eesti hariduse erisaadiku Birgit Lao sõnul on haridusel tänavu maailmanäitusel väga suur roll, sest vaatluse all on nii haridusvajadused kui ka nende täitmiseks võimalikud lahendused. „Dubai EXPO-l avaneb erakordne võimalus kiirendada haridusdiplomaatia ja haridusteenuste arengut maailmas. Tänavu on fookus digilahendustel, eriti sellistel, mis võimaldavad just koroonast tingitud koolikorralduses sujuvamat õpet,“ selgitab Birgit Lao.

Tartu Ülikooli rahvusvahelise koostöö juhi Kristi Kerge sõnul näitab ülikool maailmanäitusel, kuidas Eesti teadlased aitavad kaasa üleilmsete probleemide lahendamisele. „Samuti on meie eesmärk tutvustada kõrgetasemelisi teadussaavutusi ja leida võimalusi ettevõtluskoostööks,“ lisas Kerge.

Maailmanäituse Eesti haridusprogramm on üles ehitatud teemapäevadele. Haridusnädal algab 12.–14. detsembril toimuva RewirED-i rahvusvahelise konverentsi ja 13. detsembril peetava haridusministrite vestlusringiga, millest võtab osa ka Liina Kersna. Minister avab ka 14. detsembril hariduse tulevikulahendustele keskenduva ärifoorumi. Haridusnädala lõpetavad ülikoolide päev 15. detsembril ja haridustehnoloogia päev 16. detsembril, mille avasõnad ütleb president Kersti Kaljulaid.

Eesti Teadusagentuuri rahvusvahelise turunduse programmi Research in Estonia raames tutvustatakse Eesti teaduse võimalusi maailma tasandil kaasa rääkida ja seda rahvusvahelise koostöö abil tõhustada. President Kersti Kaljulaid, ETAg-i juhatuse esimees Anu Noorma ning Eesti tippteadlased tutvustavad Eesti teadust ning otsivad ettevõtlus- ja teaduskoostöö viise.

Haridustehnoloogia päeval tutvustatakse Eesti riiklikus paviljonis haridustehnoloogia ettevõtete Eliis, Clanbeat, SpeakTX, Opiq, Schoolaby, TutorID, DreamApply ja MobiLab loodud lahendusi ning korraldatakse debatte teemal, milline näeb välja õpilasekeskne ja kvaliteetne tulevikuharidus. Haridus- ja keskkonnapsühholoog ning Tallinna Ülikooli teadur Grete Arro juhib vestlusringi, kus Eesti haridusettevõtete juhid ja eri riikides õppivad kooliõpilased arutlevad, kuidas digitehnoloogia abil õppimist paremaks muuta.

Dubais osalevad haridusnädala visiidil peale ministri ja Tartu Ülikooli rektori ka Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik, Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land, Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia välissuhete prorektor Henry-David Varema, Eesti Maaülikooli teadusprorektor Ülle Jaakma ning Estonian Business Schooli rektor Meelis Kitsing. Samuti on kohal president Kersti Kaljulaid, Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Anu Noorma ja hariduse erisaadik Birgit Lao.

Maailmanäitus EXPO 2020 Dubai algas 1. oktoobril ja jääb avatuks 2022. aasta märtsi lõpuni. Maailma suurima ärimessi EXPO eesmärk on näidata saavutusi, millega maailma eri riigid on hakkama saanud. EXPO-l on esindatud paviljonidega üle 190 riigi ja näitusele oodatakse 25 miljonit külastajat.

Eesti paviljonis tutvustatakse kuue kuu jooksul Eesti digiühiskonda tervikuna ning olulisel kohal on meie haridus, teadus, innovatsioon ja haridustehnoloogilised lahendused. Eesti paviljonis saavad haridusnädala külastajad tutvuda ka arhitektuuribüroode Kuubis ja Standard välja töötatud kaasaegset õpikeskkonda kujutava klassiruumiga. Eesti haridust tutvustatakse maailmanäitusel esimest korda.

Lisainfot maailmanäituse haridusprogrammi kohta leiab Education Estonia veebilehelt ning Eesti paviljoni tegevuse ja programmi kohta Eesti EXPO esinduse veebilehelt. Ülikoolide päeva kava leiab Research in Estonia veebilehelt. Expol esitletavate Tartu Ülikooli projektidega saab tutvuda ülikooli veebilehel.

 

Tartu Ülikooli õpetajahariduse professor Äli Leijen ja haridustehnoloogia professor Margus Pedaste kõnelesid Eesti haridusinnovatsioonist Eesti Teadusagentuuri taskuhäälingus, mida saab kuulata Soundcloudist.

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle

Free laser beam image, public domain technology CC0 photo.

Konverents „Nordic Baltic Femtochemistry Conference 2024“

Eesti aukonsulid külastamas Delta keskust

Eesti aukonsulid külastasid Tartut ja Tartu Ülikooli