Esimene analüütilise keemia talvekool toob Eestisse üliõpilasi juhendama Euroopa eksperdid

25.-29. jaanuarini 2016 toimub Pühajärvel Erasmus Mundus magistriõppekava „Excellence in Analytical Chemistry” esimene talvekool, kus Euroopa juhtivate spetsialistide käe all harjutatakse meeskonnatööd, mis on keemilise analüüsi väga oluline osa. Talveülikool täidab olulist rolli ka seoste loomisel analüütilise keemia ja teiste teadusharude vahel.

Tartu ülikooli analüütilise keemia professor Ivo Leito ütles, et talvekool kui õppevorm võimaldab läbi viia täiesti teistsugust õppetööd, seepärast oli see algusest peale kavandatud selle õppekava üheks osaks.

„Üliõpilastel on võimalik mitme päeva jooksul intensiivselt tegeleda konkreetsete teemadega, näiteks tuleb neil meeskondadena mõõta hapnikusisaldust ühes ja samas vees. Juhul, kui mõõtmistulemused on erinevad, tuleb meeskondadel põhjusi analüüsida ja selgitada. Samuti võimaldab talvekooli formaat tuua nädalaks ajaks Eestisse väga kõrge tasemega välisõppejõude,“ rääkis Leito.

Talvekoolis osaleb ühtekokku 24 tudengit 17 riigist. Suurem osa neist on analüütilise keemia õppekaval õppivad üliõpilased, kuid kaasatud on ka teiste õppekavade välisüliõpilasi.

Õppekava annab kõrgtasemel hariduse analüütilise keemia alal ning selle koostamisel on lähtutud tööturu vajadustest. Õppetööd rahastab Euroopa Liit Erasmus+ programmi ühisõppekavade meetmest Erasmus Mundus Joint Master Degrees. Õpinguid alustatakse Tartu ülikoolist ja teisel aastal spetsialiseerutakse ühes kolmest tipptasemel ülikoolist Prantsusmaal, Soomes või Rootsis.

Tegemist on esimese Erasmus Mundus ühisõppekavaga, mida koordineerib Eesti kõrgkool. Ühisõppekava viiakse läbi koostöös nelja Euroopa ülikooliga.

Analüütilised keemikud on asendamatud spetsialistid nafta-, keemia-, farmaatsia-, materjali-, energia-, keskkonna, tervishoiu- ja toiduainetetööstuses. Näiteks tegutsevad nad protsesside kontrollijate ja optimeerijatena, kelle ülesanne on tagada, et tööstusprotsessid saastaksid vähem ja toodaksid tõhusamalt, vajalikku ainet tekiks rohkem ning jääke vähem, ja et toodetav aine oleks puhtam ja paremate omadustega.

Lähem informatsioon õppekava ja talvekooli kohta on aadressil http://www.ut.ee/EACH/.

Lisainfo: Ivo Leito, Tartu ülikooli analüütilise keemia professor, tel: 737 5259, 518 4176, e-post: ivo.leito@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392