Etnoloogide ja folkloristide kongress keskendub kultuurivormide ringlusele

Tänasest 4. juulini toimub Tartus etnoloogide ja folkloristide maailmaorganisatsiooni SIEF-i (Société Internationale d’Ethnologie et de Folklore) 11. rahvusvaheline kongress, mis toob linna ligi 430 esinejat 41 riigist. Tänavune kongress keskendub ringlusele, sh kultuurivormide ringlusele ning kultuuriliste praktikate ja uskumuste ringlust kujundavatele poliitilistele ja majanduslikele teguritele.

„Tänavune kongress keskendub ringlusele kui kaasaja humanitaar- ja sotsiaalteadustes produktiivsele mõistele ja metafoorile, mis haakub omakorda teiste populaarsete märksõnadega nagu vahetus, voog, reisimine, mobiilisus ja migratsioon,“ räägib kongressi peakorraldaja, kultuuriteaduste professor Kristin Kuutma: „Kirjeldades tänapäeva globaliseerunud ja võrgustunud maailma, seostub ringlus samas etnoloogia ja folkloristika ajaloolise huviga kultuurivormide loomise, leviku ja vastasmõjude vastu.“ Kuutma sõnul käsitlevad kongressil esinejad muuhulgas ideede, kultuuriliste praktikate ja uskumuste ringlust kujundavaid poliitilisi ja majanduslikke tegureid, suhteid uue meedia, osaluse ja kohaliku kogukonnaloome vahel, aga ka näiteks kultuuripärandi mõiste ja intellektuaalse omandi erinevaid tahke, migratsiooniprotsesse ning nendega seotud kujutelmi.

Nelja päeva jooksul on kavas 63 temaatilist paneeli teaduslike ettekannetega, mitmed töötoad ja raamatuesitlused, etnograafiliste filmide programm ning uuema erialakirjanduse näitusmüük. Tartu ülikooli aulas toimub seitse plenaarloengut, mille peavad Tine Damsholt (Kopenhaageni ülikool), Michael Herzfeld (Harvardi ülikool), Robert G. Howard (Wisconsini ülikool), Kristin Kuutma (Tartu ülikool), Joep Leerssen (Amsterdami ülikool), Alessandro Portelli (Sapienza ülikool Roomas) ja Greg Urban (Pennsylvania ülikool).

1964. aastal asutatud SIEF on suurimaid erialaühendusi, mille eesmärgiks on edendada etnoloogiat, folkloristikat ja kultuurantropoloogiat ning toetada koostööd selles vallas tegutsevate teadlaste vahel. Kongressidele kogunetakse iga paari aasta tagant ja Tartus toimuv kokkusaamine on esimene Baltikumis.

Kongressi korraldab Tartu ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituut koostöös Eesti kirjandusmuuseumi, Eesti rahva muuseumi, kultuuriteooria tippkeskuse, Tallinna ülikooli ning Tartu Nefa rühmaga.

Kongressi korraldamist toetavad Tartu ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituut, filosoofiateaduskonna dekanaat, Euroopa Liit Euroopa regionaalarengu fondi kaudu (Kultuuriteooria tippkeskus, CECT), Meertensi instituut (Amsterdam), Kuninglik Gustav Adolfi akadeemia, Eesti kultuurkapital ja Ameerika Ühendriikide suursaatkond Eestis.

Täpsem info ja programm on kättesaadav SIEF 2013 kongressi koduleheküljelt.

Kuula ka Liis Laidmetsa intervjuud Kristin Kuutmaga Kuku raadios.

Lisainfo: Kristin Kuutma, TÜ kultuuriteaduste professor, tel: 55589081, e-post: kristin.kuutma [ät] ut.ee;
Elo-Hanna Seljamaa, eesti ja võrdleva rahvaluule teadur, tel: 53803961, e-post: elo-hanna.seljamaa [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja