Galerii: Tartu Ülikooli Delta keskus sai nurgakivi

Neljapäeval, 16. augustil sai nurgakivi Tartu kesklinna Emajõe kaldale ehitatav Tartu Ülikooli Delta keskus, milles hakkavad üheskoos tegutsema teadlased, üliõpilased ja teaduskoostööst huvitatud ettevõtted.

„Delta keskusest saab Eesti olulisim infotehnoloogia, matemaatika ja majanduse tippkeskus, mis toetab teaduse jõudmist ettevõtlusesse ja kaasab ettevõtjaid ülikooli põhitegevuste arendamisse,“ sõnas Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser. „Oluline lisatõestus selle maja vajalikkusest on tõik, et Tartu Ülikooli vastuvõtt on erakordselt edukas just IT-erialadel.“

2020. aasta alguseks valmivas keskuses on neljakorruseline õppe- ja teadushoone (üldpinda ca 17 500 m2) ning viiekorruseline ettevõtlusmaja (üldpinda ca 4700 m2). Õppe- ja teadushoone koondab endasse TÜ infotehnoloogia, arvutiteaduse, arvutitehnika ja robootika, majandusteaduse ja ärinduse ning matemaatika ja statistika alase õppe- ja teadustöö. Samuti kolib majja TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus, mis aitab oma tugiteenustega tuua õppe- ja teadustööga haakuva teaduspõhise ettevõtluse ülikoolile võimalikult lähedale. Ettevõtlusmaja üürnikeks saavad ülikooliga mitmekülgsele koostööle avatud teaduspõhised ettevõtted Cybernetica AS, Swedbanki arendustiim, Statistikaamet ja OÜ Tarkvara Tehnoloogia Arenduskeskus.

Delta keskuse nurgakivisse asetati 1985. aastast pärinev ajakapsel, mis leiti praeguste ehitustööde käigus TÜ endise majandusteaduskonna hoone vundamendist. Kapsli uueks sisuks saavad just praegust aega peegeldavad esemed.

[collapsed class="collapsible-blue"]

Ajakapsli sisu:

 • Torusall, millele on trükitud aastatel 2000–2016 majandusteaduskonnas kaitstud doktoritööde pealkirjad ja valik bakalaureuse- ja magistritööde pealkirju aastatest 2014–2016 (majandusteaduskond)
 • Esimene autonoomne elektroaktiivsetest polümeeridest valmistatud iseliikuv pehme robot (arvutitehnika ja robootika õppekava)
 • Informaatika bakalaureusetudengite (Ludvig Leis, Sten Teemant, Karl Toomas Vara) multimeedia õppeaine lõputöö – video sellest, millega tegelevad praegu TÜ arvutiteadlased. Salvestatud mälupulgale (arvutiteaduse instituut)
 • Arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo IT-maja esialgse visioonikirja autentne eksemplar, koostatud 2012. aasta 30. septembril, mis räägib sellest, mis võiks olla uue IT-keskuse sisu ja mis seal võiks asuda (arvutiteaduse instituut)
 • 2018/2019. õppeaastal matemaatika ja statistika instituudis üliõpilaste kaitstud bakalaureuse-, magistri- ja doktoritööda ning 2018. aastal publitseeritud tähtsamad artiklid. Salvestatud mälupulgale (matemaatika ja statistika instituut)
 • Vellavere spordiürituse sall, millesse on kootud sõna “Vellavere” ja üliõpilaste eesnimed (matemaatika ja statistika instituut)
 • 11. mail 2018 Tartu Ülikoolile välja antud patent “Täiustatud korrosioonikindel pinnatöötlus” Jaapani patendiametilt. Leiutajad: Prof. Väino Sammelselg, Lauri Aarik, Maido Merisalu (ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus)
 • Tartu Ülikooli tutvustav infotrükis
 • Tartu Ülikooli hoonete kaart
 • Nurgakivi asetamise ürituse pressiteade
 • Delta keskuse joonised
 • Tartu Ülikooli Delta keskuse kaubamärgi tunnistus
 • 16. augustil 2018 ilmunud ajaleht Postimees
 • 16. augustil 2018 Eesti Vabariigis käibel olnud raha (eurod)[/collapsed]

Ajakapsli asetasid nurgakiviauku TÜ rektor Toomas Asser, Tartu linnapea Urmas Klaas, TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo, TÜ majandusteaduskonna juhataja Maaja Vadi, AS Ehitusfirma Rand ja Tuulberg ehitusjuht ja juhatuse liige Priit Vakmann ja AS Ehitustrust juhatuse esimees Kaido Somelar.

Kogu Delta keskuse on projekteerinud arhitektuuribüroo Arhitekt11 OÜ arhitektid Illimar Truverk, Sander Aas, Sander Paljak, Kristjan Lind ja Joanna Kordemets. Emajõe ja Vabadussilla poole jäävat Delta õppe- ja teadushoonet ehitavad AS Ehitusfirma Rand ja Tuulberg ning AS Ehitustrust. Hoone ehitus läheb maksma 28,4 miljonit eurot. Ehitust rahastatakse osaliselt teadus- ja arendusasutuste ning kõrgkoolide konkurentsivõime soodustamisele suunatud institutsionaalsest arendusprogrammist ASTRA.

Narva maantee äärde rajatava ettevõtlusmaja ehitushanke tulemused selguvad 2018. aasta sügisel.

Vaata kogu galeriid nurgakivi asetamise üritusest siit.

Lisainfo:

Meelis Luht, Tartu Ülikooli kantsler, 511 6946, meelis.luht@ut.ee
Erik Puura, Tartu Ülikooli arendusprorektor, 506 9882, erik.puura@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677