Autor:
Pirjo Mõttus

JÄRELVAADATAV: isiksusepsühholoogia professor René Mõttus räägib inauguratsiooniloengul inimloomusest ja isiksuseuuringutest

Teisipäeval, 10. oktoobril kell 16.15 pidas Tartu Ülikooli isiksusepsühholoogia professor René Mõttus ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Igaüks on isemoodi“. Mõttus rääkis muu hulgas inimeste psühholoogilistest erinevustest ja geenivaramu unikaalsetest isiksuseuuringutest.

Inimeste erinevuste põhjalik kirjeldamine ja neis mustrite otsimine annab võimaluse leida vastuseid suurtele küsimustele inimloomuse kohta. Kui palju mõjutavad inimeste iseäralikkust nende geenid? Mil määral on kirjutatud isiksusse heaolu? Kuidas erinevad üksteisest eri kultuuride ja piirkondade või hoopiski eri ameteid pidavad inimesed? Kas keskmine eestlane ongi introvert?

Inauguratsiooniloengus räägib Mõttus, mida teame inimeste psühholoogiliste erinevuste kohta. „Tavaliselt räägitakse, et keskmine inimene on hall ja igav, aga miski pole tõest kaugemal. Puhtstatistiliselt on just keskmine inimene kõige haruldasem nähtus,“ sõnas professor.

Loengus tuleb juttu ka maailmas ainulaadsetest Eesti geenivaramu isiksuseuuringutest, mis võimaldavad põhjalikult uurida inimloomust üldiselt ja püüda nihutada ennustatavuse piire. Näiteks vaadatakse, milliseid ameteid peavad üldjuhul kõige ekstravertsemad, avatumad ja meelekindlamad inimesed, kuidas paigutuvad Eesti kaardil isiksuseomadused ja mis ennustab kõige paremini eluga rahulolu.

Teisalt on siiski selge, et valdav osa praegustest teadustulemustest kirjeldab abstraktseid inimrühmi ning ei luba kuigi täpselt ennustada ega mõista luust ja lihast inimeste käitumist, seades psühholoogiale põhimõttelised piirid inimeste mõistmisel. Käitumise ennustamise täpsus paraneb tulevikus kindlasti, ent nõuab mudeleid, mille keerukus käib inimmõistusele tihti üle jõu või mida ei saa üldistada. „Psühholoogilistest teooriatest, mis oleksid ühtaegu arusaadavad, üldkehtivad ja võimaldaksid nii mõista kui ka ennustada meie käitumist, võime ilmselt suud puhtaks pühkida,“ tõdes Mõttus.

René Mõttus on Tartu Ülikooli isiksusepsühholoogia professor ja Edinburghi Ülikooli kaasprofessor. Tema teadustöö hõlmab isiksuse kirjeldamise ning selle põhjuste, arengu ja elukäiguliste tagajärgedega seotud teemasid. Vaatamata temaatilisele mitmekesisusele on Mõttuse töös kaks läbivat, küllap tema enda isiksust kirjeldavat motiivi: suurtest ja mitmetahulistest andmetest uute mustrite otsimine ning väljakujunenud praktika trotsimine.

Mõttus on avaldanud umbes 100 teadusartiklit, juhendanud 7 doktoritööd ja üle 40 magistritöö. Ta on ajakirja European Journal of Personality peatoimetaja, taskuhäälingu „Personality Psychology Podcast“ kaasasutaja ja peab veebilehel Psychology Today blogi „People Unexplained“.

Loengut saab järelvaadata videoportaalis UTTV. Rohkem infot inauguratsiooniloengute kohta on ülikooli veebilehel.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Doktoritöö

Antonina Martynenko kaitseb doktoritööd „Традиции и инновации в русской поэзии второй половины 1830-х гг.: количественное исследование“

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

kirjutamas

Keelenorme kompav luule annab hoogu keeleuuendustele