Neljapäeval, 10. aprillil kell 16.15 peab poliitikateooria professor Eva Piirimäe ülikooli aulas oma inauguratsiooniloengu „Rahvaste enesemääramine ajaloolises perspektiivis“.
Rahvaste enesemääramine on üks kaasaegse poliitika alusmõisteid. Kõige laiemas mõttes viitab see iga rahva õigusele vabalt kujundada oma poliitilist, sotsiaalset, majanduslikku ja kultuurilist arengut. Seda võib siduda demokraatia ja rahvasuveräänsuse ideedega, samuti on see keskne põhimõte rahvusvahelises õiguses. „Manifestis kõigile Eestimaa rahwastele“ (1918) kuulutati Eesti iseseisvaks demokraatlikuks vabariigiks „toetades rahwaste enesemääramise õiguse peale“. Seda õigust mainiti ka 1920. aastal Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud Tartu rahulepingus.
Ent kuidas ja kust saab rahvaste enesemääramise ideaalist mõtlemine alguse? Mis on olnud selle peamised poolt- ja vastuargumendid? Miks on rahvaste enesemääramist nimetatud ka ohtlikuks illusiooniks? Kas saame üldse rääkida ühestainsast rahvaste enesemääramise ideest?
Inauguratsiooniloengul arutleb Eva Piirimäe oma teadustööle tuginedes rahvaste enesemääramise ideestiku ajaloolise kujunemise ja poliitiliste kasutuste üle. Pikemalt peatub ta valgustusajastu ning 20. sajandi I poole aruteludel ja arengutel, sh Eestis. Lõpetuseks mõtiskleb professor, millisel kujul võiks see ideaal meid kõnetada tänapäeva maailmas.
Eva Piirimäe kaitses doktorikraadi Cambridge’i Ülikoolis 2006. aastal ning on samast aastast alates töötanud Tartu Ülikoolis nii järeldoktori, vanemteaduri kui ka kaasprofessorina. 2016/2017. õppeaastal oli Piirimäe külalisteadur Harvardi Ülikoolis ja külaliskaasprofessor Yale’i Ülikoolis. Aastail 2021–2023 töötas ta Tartu Ülikooli sotsiaateaduste valdkonna teadus-arendusprodekaanina. Alates 2024. aasta septembrist on Piirimäe poliitikateooria professor ja politoloogia doktoriõppe erialajuht.
Piirimäe uurimisteema on riikluse, rahvusluse, rahvusvahelise rahu, kollektiivse enesemääramise ning poliitilise, sotsiaal- ja moraalipsühholoogia teooriad valgustusajastust tänapäevani. Piirimäe monograafia „Herder and Enlightenment Politics“ (Cambridge’i Ülikooli kirjastus, 2023) on pälvinud rahvusvahelist tunnustust, sealhulgas István Honti raamatuauhinna parima 2023. aastal ilmunud mõtteajaloolise teose eest.
Piirimäe on (kaas)toimetanud mitmesuguseid kogumikke ja erinumbreid, avaldanud arvukalt artikleid rahvusvahelistes kogumikes ja erialastes ajakirjades, toimetanud klassikaliste tekstide tõlkeid ja kirjutanud neile saatesõnu. Ta on aktiivselt korraldanud erialaüritusi ja olnud peaesineja rahvusvahelistel konverentsidel. 2024. aastal lõppes tema juhitud viieaastane ETAG-i teadusprojekt „Rahvaste enesemääramine ajaloolises perspektiivis“. Möödunud aastal nomineeriti ta riigi teaduspreemiale humanitaarteaduste vallas.
Piduliku inauguratsiooniloengu eesmärk on anda ülikooli uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja teadusteemat. Avaliku loengu lõpus saavad kuulajad professorile küsimusi esitada. Oodatud on kõik huvilised. Veebiülekannet saab jälgida UTTV-st.