Koroonaviirus kannustab teadlasi andma endast kõik

Koroonaviiruse levik võib inimesi küll füüsiliselt lahutada, kuid teadlastevaheline ideevahetus on tihedam kui varem – olukorra lahendamiseks tehakse tööd olenemata nädalapäevast või kellaajast, sõnas valitsuse juures tegutseva teadusnõukoja juht, Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor Irja Lutsar.

Alates kevadest, kui SARS-CoV-2 levik lääneriikides päevakorda tõusis, on teadlased üle maailma võtnud luubi alla kõikvõimalikud viirusega seotud küsimused. Irja Lutsari sõnutsi ilmub koroonaviirust käsitlevaid teadusartikleid praegu sedavõrd palju, et kõiki lugeda ei jõua. „Keegi on öelnud, et on ka publitseerimise pandeemia,“ märkis ta. Enda kursishoidmiseks on ta teiste teadusnõukoja liikmetega teinud kokkuleppe, et iga liige hoiab silma peal oma erialaga seotud artiklitel – on ju teadmised need, mis võiksid aidata koroonakriisi lahendada.

Kvantiteet ei tähenda alati kvaliteeti, kuid Eesti teadlasedki pole jäänud koroonaviiruse iseeneslikku kadumist ootama. Kui avada kas või Tartu Ülikooli kodulehele loodud eraldi rubriik, kuhu koondatakse uudiseid ja andmeid COVID-19-ga seotud uuringute kohta, võtab projektinimekirjade hulk silme eest kirjuks.

Grandikeskuse juhataja Taivo Raud andis mõista, et Tartu Ülikooli uurijate juba alustatud projektid on vaid jäämäe tipp kõikidest ideedest, mida teadlased on koroonakriisi lahendamiseks välja pakkunud ning millele on otsitud rahastust ja tuge nii Eestist kui ka mujalt Euroopast. Ideede elluviimiseks vajalikust toetusest ühe osa on teadlased saanud võimukandjatelt. Nimelt on teadusprorektor Kristjan Vassili sõnutsi Vabariigi Valitsus suunanud COVID-iga seotud uuringutele 9 miljonit eurot. Selle summa suurust ilmestab tõsiasi, et tervele teadussektorile kokku eraldatakse circa 200 miljonit eurot aastas. Seega on koroonaviirusega seotud uuringuteks määratud raha teadlastele suur tugi, mis võimaldab pakkuda infot ja ideid, et aidata riigil pandeemiast võimalikult edukalt üle saada.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!