Koroonaviiruse sisaldus reovees on nädalaga kahanenud

Tartu Ülikooli reoveeseireuuring näitab, et lõppeval nädalal on väga suure viirusesisaldusega proovide osakaal eelmise nädalaga võrreldes langenud, kuid viiruse levik on endiselt laialdane üle Eesti. Tehnilistel põhjustel puudub selle nädala tulemuste arvestusest Tartu linna näitaja.

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on nädala alguses toimunud tavapärase proovivõtu või analüüsi käigus tekkinud Tartus ilmselt tõrkeid, sest sedapuhku erineb ööpäeva keskmist kajastava proovi koostis märkimisväärselt tavalisest. „See annab põhjust arvata, et saadud tulemus pole usaldusväärne ega paku uuringus asjakohast võrdlusvõimalust,“ selgitas Tenson.

Kuigi Tartu linna näitaja on seetõttu ka Eesti keskmist olukorda kirjeldava indeksi arvutamisest välja jäänud, võib Tensoni sõnul siiski öelda, et olukord on võrreldes eelmise nädalaga mõnevõrra rahunenud. „Mitmeski suuremas proovivõtukohas on reovee suur koroonaviiruse sisaldus selleks nädalaks asendunud keskmise või väiksega,“ selgitas Tenson.

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes ja üle 10 000 elanikuga linnades. Uuring on Terviseametile abistav tööriist, andes varajast infot viiruse leviku hindamiseks enne kliiniliste haigusjuhtude tuvastamist. Uuring aitab avastada varjatud koldeid ja jälgida muutusi puhangudünaamikas. Terviseametit teavitatakse tulemustest regulaarselt.

Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes käitavad linnade reoveepuhasteid. Proovide analüüsid tehakse Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi laborites.

Rohkem infot ja interaktiivne kaart uuringu varasemate tulemustega on uuringu kodulehel „Koroonaviiruse seire reoveest“.

Lisateave: Tanel Tenson, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professor, 5344 5202, tanel.tenson@ut.ee