Kosmoseteadlane Pekka Janhunen asub Tartu ülikooli külalisprofessoriks

Tartu ülikooli rektor Volli Kalm nimetas EstCube-1 satelliidi pardal katsetatava elektrilise päikesepurje leiutaja, Soome meteoroloogia instituudi juhtivteaduri Pekka Janhuneni Tartu ülikooli külalisprofessoriks. Kosmosevaldkonna tippteadlane osaleb järgmise kolme aasta jooksul TÜ füüsika instituudis üliõpilaste juhendamisel kosmosetehnoloogia valdkonnas.

„Kosmoseuuringud ning kosmose ressursside kasutamine on globaalne väljakutse ning Eesti ja Soome on sellesse juba oluliselt panustanud. Mul on hea meel jätkata koos Eesti üliõpilaste ja teadlastega elektrilise päikesepurje tehnoloogia arendamist,“ ütles doktor Pekka Janhunen.

Pekka Janhunen on osalenud Tartu ülikooli ühistes teadusprojektides ja õppetöö läbiviimisel juba viis aastat ning jätkab seda tegevust sügisest külalisprofessorina. TÜ teadusprorektori Marco Kirmi sõnul on Pekka Janhunen olnud väga heaks koostööpartneriks nii Eesti esimese satelliidi EstCube-1 valmimisel kui ka heaks teaduspartneriks ülikooli reaalvaldkonna üliõpilaste kaasjuhendamisel. „Suurt väärtust loov kõrgtehnoloogia, mille esitandril asuvad kosmoseuuringud ja kosmoselendudega seotud interdistsiplinaarsed tehnilised rakendused, kuulub uhkusega Tartu ülikooli teadus-arendustegevuse oluliste suundade hulka. Külalisprofessor Janhuneni väärtuslikud kogemused aitavad avada meie üliõpilaste innovaatilist potentsiaali, suurendada tehnoloogiahuvi ja anda neile unikaalsed oskused tulevaks karjääriks,“ ütles Kirm.

Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna prodekaan Mart Noorma lisas, et eduka tudengisatelliidi EstCube-1 koostööprojekti tulemusena on plaan ühiselt jätkata juba järgmise kosmosemissiooni ettevalmistamist. „Kui meie eesmärgiks on luua tehnoloogia planeetidevahelisteks lendudeks, siis järgmised tudengisatelliidi missioonid peaksid viima elektrilise päikesepurje maa magnetvälja mõjuulatusest välja päikesetuulde,“ lisas Noorma.

Pekka Janhunen on avaldanud üle 130 teaduspublikatsiooni. Lisaks Soome meteoroloogia instituudile on ta on töötanud veel Rootsi kosmosefüüsika instituudis ning kosmosefüüsika professorina Helsingi ülikoolis.

Lisainfo: Marco Kirm, Tartu ülikooli teadusprorektor, tel: 737 5611, 53 427 170, e-post: marco.kirm@ut.ee;
Mart Noorma, Tartu ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna prodekaan, tel: 737 6524, 523 9159, e-post: mart.noorma@ut.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist