Autor:
Martin Mae

Mari Tõrv, Kadri-Ann Pankratov ja Marju Himma pälvisid konkursi „Naised teaduses“ stipendiumid

Balti riikide teaduste akadeemiate ja UNESCO rahvuslike komisjonide stipendiumikonkursil „Naised teaduses“ said stipendiumi Eesti teadlastest Tartu Ülikooli arheoloogia kaasprofessor ning analüütilise ja füüsikalise keemia teadur Mari Tõrv, tehnoloogia nooremteadur Kadri-Ann Pankratov ja ajakirjandusuuringute kaasprofessor Marju Himma. 7000 euro suurune stipendium tähistab tunnustust senise töö eest ja see on mõeldud edasise teadustöö tegemiseks oma valdkonnas. 

Image
Arheoloogia kaasprofessor ning analüütilise ja füüsikalise keemia teadur Mari Tõrv
Arheoloogia kaasprofessor ning analüütilise ja füüsikalise keemia teadur Mari Tõrv (autor: Martin Mae)

Mari Tõrvale anti stipendium loodusteaduste, inseneeria ja tehnoloogia ning meditsiini valdkonna doktorite kategoorias. Ta uurib muistsete inimeste bioloogilist ja kultuurilist mitmekesisust, rõhutades inimkeha kahesust. „Keha on nii ajalooline ja kultuuriline konstruktsioon kui ka bioloogiline ja füüsiline objekt. Arheoloogina uurin mineviku eluviise ja surmakultuuri eelkõige inimsäilmete kaudu. Ehkki biomolekulaarse arheoloogia meetoditega on saadud väga palju teada mineviku eluviisidest, on neid meetodeid matusekombestiku uurimisel rakendatud kasinalt. Samas jääb ilma elukaare lõpp-punkti rituaale mõistmata inimloomuse tabamine aegruumis poolikuks. Seetõttu on tänases läänemaailmas tabuteemana käsitletava surma uurimine hädavajalik,“ rääkis Tõrv.

Image
Tehnoloogia nooremteadur Kadri-Ann Pankratov
Tehnoloogia nooremteadur Kadri-Ann Pankratov (autor: Martin Mae)

Kadri-Ann Pankratov sai stipendiumi loodusteaduste, inseneeria ja tehnoloogia ning meditsiini valdkonna doktorantide kategoorias. Tema teedrajava uurimistöö keskmes on ulmeline bioinspireeritud pehmerobootika. Kui tavakujutluses on robotid juhtmepundardega ühendatud mehaanilised masinavärgid, siis tema eesmärk on välja töötada ööliblikatest inspireeritud robotite kunstlik vereringesüsteem, mis vahendab kommunikatsiooni ja energiaülekannet ning võimaldab kasvu. „See lubaks tulevikus laiendada robotite kasutusvaldkonda ja luua neile võime kohaneda muutuvates olukordades, näiteks tundmatutes keskkondades või katastroofipaikades otsingu- ja päästetöödel,“ ütles Pankratov. 

Image
Ajakirjandusuuringute kaasprofessor Marju Himma
Ajakirjandusuuringute kaasprofessor Marju Himma (autor: Martin Mae)

Teadustöö populariseerija ja avalikkuse kaasajana tuntud Marju Himma pälvis stipendiumi sotsiaalteaduste doktorite kategoorias. Oma uuringus katsetab ta arutleva teaduskommunikatsiooni teoreetilist kontseptsiooni ja rakendab mudelit, mida uurimisrühmad ning teadusametnikud saavad praktikas rakendada. Tema sõnul on teaduskommunikatsioon pikka aega olnud peamiselt meediakeskne ja järginud n-ö defitsiidimudelit, kus teadlased edastavad oma uuringute tulemusi ühiskonna teadmuslünga täitmiseks. „Selle tulemusena on suhtlus ühesuunaline, mis on vähendanud teaduse ja ühiskonna vahelist usaldust ja võimalik, et aidanud kaasa ka tõenduspõhisest maailmapildist võõrandumisele. Seega on oluline liikuda arutleva kommunikatsiooni poole. Viimane seab keskmesse info vastuvõtjate vajadused ja huvid ning annab teadmisi edasi dialoogiliselt, mõtestatult ja mõjusamalt,“ ütles Himma. 

Kolmele stipendiumile kandideeris 29 teadlast, neist 21 loodusteaduste, inseneeria ja tehnoloogia ning meditsiini valdkonnas ning 8 sotsiaalteaduste valdkonnas. Stipendiumide eesmärk on toetada ja innustada naisi nende teadlaskarjääris. Eesti laureaatidele väljaantavaid stipendiume rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. 

Kolme Balti riigi laureaatide ühine auhinnatseremoonia toimub järgmisel teisipäeval, 12. novembril Vilniuses. Otseülekannet saab vaadata veebilehel https://www.lma.lt/live-broadcast. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
pilt kus kaks tudengit vaatavad kaamerasse raamatukogus

Kuidas kujundada õppimisest püsiv harjumus?

Robert Valner kaitseb doktoritööd „Design of TeMoto, a software framework for dependable, adaptive, and collaborative autonomous robots“

04. detsembril kell 13.15 kaitseb Robert Valner füüsikalise infotehnoloogia erialal doktoritööd „Design of TeMoto, a Software Framework for Dependable, Adaptive, and Collaborative Autonomous Robots“

Anthonius Johannes Maria de Jong

Et tunnustada emeriitprofessor Anthonius Johannes Maria de Jongi haridustehnoloogia, hariduspsühholoogia ja õppedisainiga seotud uurimistöö edendamise ning Tartu Ülikooli teadlastega tehtud pikaaegse tulemusliku koostöö eest rahvusvahelistes projektides, on Tartu Ülikool nimetanud ta audoktoriks.