28. novembril kell 11.00 kaitseb Maris Vutt õigusteaduse erialal doktoritööd “Legal Opportunities for Using Digital Solutions in Decision-Making for a Limited Liability Company” („Õiguslikud võimalused digitaalsete lahenduste kasutamiseks piiratud vastutusega äriühingu otsuste tegemisel“).
Juhendajad:
professor Janno Lahe, Tartu Ülikool
kaasprofessor Kalev Saare, Tartu Ülikool
Oponent:
professor JUDr. Mária Patakyová, CSc., Comenius Ülikool, Bratislava
Kokkuvõte:
Doktoritöö teema ühendab modernse ühinguõiguse kaks olulist aspekti – esiteks osanike ja aktsionäride õigused ning teiseks ülemaailmse digitaliseerimissuundumuse. Aktsionäride ja osanike kesksed ja peamised õigused äriühingus on juhtimisõigused, mis hõlmavad muu hulgas õigust osaleda koosolekutel, saada teavet ja kasutada hääleõigust.
Kuigi Euroopa Liidu tasandil ja Eestis on koostatud ning vastu võetud erinevaid õigusakte, on digitaalsete vahendite kasutamine ühinguõiguses ning selle lisamine õigusaktidesse olnud keeruline. Autor on doktoritöös püstitanud kaks hüpoteesi. Esiteks, et kapitaliühingu jaoks on hetkel kehtivad koosolekute teadete saatmist reguleerivad õigusnormid liiga jäigad, ja teiseks, et Eesti ühinguõiguse kohaselt võib iga osanik või aktsionär kasutada oma õigust otsuste vastuvõtmiseks kas füüsiliselt või elektrooniliselt ning kõigile osanikele ja aktsionäridele tuleb tagada samad õigused, sõltumata nende osalemise viisist.
Doktoritöö eesmärk oli välja selgitada, milliseid nõudeid tuleb järgida osanike ja aktsionäride koosoleku elektroonilisel kokkukutsumisel ja läbiviimisel ning kas need nõuded võimaldavad tagada osanikele ja aktsionäridele koosolekul osalemisel ning hääletamisel samasugused õigused nagu tavakoosolekul. Töös jõutakse järeldusele, et virtuaalkoosolekule kehtestatud nõuded võimaldavad tagada osanikele ja aktsionäridele koosolekul osalemisel ning hääletamisel samasugused õigused nagu tavakoosolekul. Siiski on koosolekute teadete saatmist reguleerivad õigusnormid praegu liiga jäigad ega võimalda täielikult ära kasutada kaasaegseid tehnoloogilisi võimalusi. Igal juhul tuleb aga kõigile osanikele või aktsionäridele koosoleku kokkukutsumisel ja selle läbiviimisel tagada samasugused õigused, sõltumata osalemise viisist.