Liis Raudsepp on läbinud järjest kaks mikrokraadiprogrammi: 2023. aasta sügissemestril õppis ta rahvusvaheliste projektide juhtimist ja 2024. aasta kevadel osales programmis „Ebavõrdsuse kujunemine ja heaolu“. Liis töötab Briti Nõukogu Eesti kontoris programmijuhina ning puutub kokku selliste valdkondadega nagu kultuur, kogukonna koostöö, haridus, sotsiaalne sidusus, kodanikuaktiivsus, meediakirjaoskus, kunst ja sooline võrdõiguslikkus.
Tööalase arengu toetamine
Liis on aastaid mõelnud uuesti ülikooli astuda, kuid on alati arvanud, et ei ole pikemaajaliseks õppeks valmis. „Kartsin, et kui pühendun korraga tööle, eraelule ja õppimisele, ei saa ma ühtki neist täielikult nautida, sest kui teha kolme asja korraga, sealhulgas täiskoormusega õppida, hakkab paratamatult mõni valdkond kannatama.“ Mikrokraadiprogramm tundus talle aga suurepärane võimalus teha üks väike õpiamps, keskendudes just sellele, mis teda kõige rohkem huvitab.
Lisaks tundis Liis, et vajab enda tööalasel arendamisel rohkem kogemust teatud teemade käsitlemisel, teadmiste värskendamist ja uusi väljavaateid. „Kui soovin tulevikus ehk taas täiskohaga ülikooli astuda, on mul juba ports aineid tehtud ja saan need kenasti VÕTA-ga üle kanda,“ rõõmustab ta.
Tänuväärne kogemus
„Mikrokraadiprogrammis osalemise kogemus oli väga äge! Mõlemal korral õppisin tohutult, laiendasin silmaringi ning sain enda tööks vajalikke teadmisi ja oskusi. Värskendav, heaolule positiivselt mõjuv ja motiveeriv on liikuda kasvõi lühikest aega tundmatut rada pidi, õppida põnevaid asju ning lävida uute inimestega,“ on Liis oma valikuga igati rahul.
Projektijuhtimise programmis tuli läbida aine „EL Eestis ja Eesti EL-is“, kus igal kohtumisel esinesid külalised erinevatel Euroopa Liiduga seotud teemadel. Liisi sõnul anti seminaridel aimu põnevatest perspektiividest, lisaks sai kuulata huvitavaid arutlusi ja avardada seeläbi oma silmaringi. Aine „ELi õigus ja majandus“ kodutööd tundusid talle esmapilgul ületamatu raskusena – näiteks tuli kaevuda Euroopa Liidu aluslepingutesse. „Tagasi vaadates olen tohutult tänulik, et suutsin end kokku võtta ja alla ei andnud. Kõige paremini õpibki ju siis, kui mugavustsoonist väljuda,“ mõtiskleb naine.
Mikrokraadiprogrammis „Ebavõrdsus ja heaolu“ meeldis Liisile, et enne semestri algust räägiti veebis toimunud infotunnis õppekorralduslikud üksikasjad läbi. „Tänuväärne oli juba programmi kirjelduse juures olev info loengute aja ja koha kohta. Töötavale inimesele on äärmiselt tähtis selliseid asju pikalt ette teada.“
Värskendav ja motiveeriv õpiamps
Kui ühes mikrokraadiprogrammis tuli väga palju kohal käia ja rühmatöid teha, siis teises oli õppetöö peamiselt veebis ja eeldas individuaalset tegutsemist. Liisi üllatas, kui mitmekülgseid võimalusi ülikool praegu õppimiseks pakub. „Kui ma viimati magistrantuuris olin, polnud veebiõpe veel tavapärane. Mul puudus kokkupuude Moodle’i ja selle alternatiividega. See on hämmastav, kui asjalik, mugav ja sisukas Moodle on! Sellesse olid koondatud kodutööde tähtajad, õppematerjalid ja palju muudki,“ kiidab ta.
Lisaväärtusena oli Liisil programmis osaledes hea põhjus külastada Tartut – ta käis mitu korda teatris, ööbis hotellides ja nautis ülikoolilinna melu. „Hästi äge oli, et projektijuhtimise mikrokraadiprogrammi grupp sai kiiresti sõbraks ja tekkis tõeline ülikooliaegne kursusekaaslaste tunne. Seltskond oli vahva, eri tausta ja ootustega, kuid koos lõunatades tajusime ühtekuuluvustunnet.“
Planeeri ja ole aktiivne!
Tulevastele mikrokraadiprogrammis osalejatele soovitab Liis olulised kuupäevad varakult kalendrisse kirja panna ja käia lähiõppes nii palju kui võimalik. „Täisväärtusliku kogemuse saad just siis, kui kõigest osa võtad! Esita küsimusi, diskuteeri, avalda arvamust, ole uudishimulik, tee põhjalikult kodutöid, süvene õppematerjalidesse, suhtle – võta programmist kõik, mis võtta annab. Naudi õppijaks olemist!“