Autor:
Jaanus Kaasik

Näitus „Alkeemia: kõigi asjade ristumispunkt“ kutsub mõtisklema inimtekkelise muutuse üle tänapäeva maailmas

5. septembril kl 16.00 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogu näituste saalis väljapanek „Alkeemia: kõigi asjade ristumispunkt“. Näitus käsitleb alkeemiat kui universaalset teadmist, mis püüab ühendada terviklikuks süsteemiks kõik olemasoleva: elemendid, looduse, inimese, planeedid ja vaimsuse.

Näituse ühe kuraatori Meelis Friedenthali sõnul on näituse eesmärk näidata, et alkeemia on palju enamat kui vaid legendid kullast ja võlukunstist. „Alkeemia on eelkõige püüdlus mõista ja muuta maailma, milles me elame,“ selgitas Friedenthal. „Tartu Ülikooli raamatukogu rikkalikest materjalidest toome esile alkeemia mitmetahulisuse, näidates, kuidas alkeemikud on läbi aegade tegelenud looduse, teadvuse ja aine süvamuutuste uurimisega.“ Raamatukogu kogudest pärit materjali kõrval saab näha ka keemiaaparatuuri ülikooli muuseumi kogudest.

Näitus kutsub vaatajat üles mõtisklema inimtekkelise muutuse üle kaasaegses maailmas, kus tehnoloogia ja loodusteadused – eriti geenitehnoloogia, tehisaru ja keskkonda puudutav – on kiiresti arenenud ning haakuvad ühel või teisel kombel alkeemikute tõstatatud küsimustega.

Näituse on kokku pannud filosoofia ja semiootika instituudi mõtteloo kaasprofessor ja raamatukogu teaduskeskuse Läänemere regiooni intellektuaalse ajaloo kaasprofessor Meelis Friedenthal ning ajaloo ja arheoloogia instituudi arhiivinduse kaasprofessor Kurmo Konsa. Väljapaneku kunstnikutöö autor on Jaanus Kaasik.

Näitust „Alkeemia: kõigi asjade ristumispunkt“ toetab Kultuurkapital ning seda saab külastada 7. novembrini.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!