„See, kas saame rääkida 20 aasta pärast Ida-Virumaast kui Eesti ja Euroopa kestliku tööstuse ühest vedurist, loodusturismi magnetist või hoopis hõbedase majanduse keskusest, sõltub paljuski praegustest valikutest ning ettevõtete ja elanike kohanemisvõimest,“ ütles Katri Raik, kes on tänavuse foorumi üks peakorraldajatest ja Tartu Ülikooli esindaja Ida-Virumaal. Foorumi keskmes on küsimus, mil viisil muutusi suunata ja selle käigus sündivaid uusi võimalusi ära kasutada.
Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professori Erkki Karo eestvedamisel uuritakse, kuidas kujundatakse kestlikku tööstuspoliitikat maailmas ja kuidas saaks seda teha Eestis. Euroopa Komisjoni esindaja Maive Rute selgitab tuleviku Euroopa ees seisvaid valikuid. Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professori Tauno Ottoga koos arutletakse tulevikutööstuse nutikate tehnoloogiliste lahenduste ja energeetikasuundumuste üle.
„Ida-Virumaa arengu seisukohalt on kriitilise tähtsusega, et oskame muutusi nutikalt suunata ja kasutada ära võimalusi, mida toovad kaasa nii rohepööre kui ka uued tehnoloogiad. Edukad piirkonnad on need, kus ettevõtted, kogukond ja teadus tegutsevad käsikäes,“ märkis Mare Roosileht, kes on õiglase ülemineku fondi teaduskonsortsiumi juht, Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledži direktor ja konverentsi teine peakorraldaja.
Kuna tehnoloogiline innovatsioon ei sünni ilma inimesteta, on konverentsil jutuks ka tööjõuturu arendamise vajadused. Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professori Triin Vihalemma juhtimisel vaetakse, millised tegurid mõjutavad piirkondlikku tööjõuturgu, kuidas hinnatakse Ida-Viru tööjõuturu tulevikuarengut ning mis soodustab ja takistab infovahetust kvaliteetse tööjõuturu kujundamisel. Oma kogemusi jagavad Olga Zaitseva NPM Narva OÜ-st, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse juht Mati Lukas, Eesti Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juht Anneki Teelahk ja Yngve Rosenblad Kutsekojast. Ida-Virumaa analüüsi kõrval kuuleb lähemalt ka Taani kogemustest piirkondliku tööjõuprognoosimudeli loomisel.
Konverentsipäeva lõpuarutelus vahendavad kohaliku elu eestvedajate vaateid teiste seas endine Vabariigi Valitsuse esindaja Ida-Virumaal, Rohetiigri majandustoimkonna juht Jaanus Purga, Narva Eesti Gümnaasiumi direktor Irene Käosaar ja ajalehe Põhjarannik peatoimetaja Erik Gamzejev.
Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli ühise teaduskonsortsiumi konverentsi põhiprogrammi järel on huvilistel võimalik osaleda
töötubades, kus teadlased selgitavad ettevõtjatele olulisi teemasid suurandmete, taastuvenergialahenduste ja ringmajanduse vallas ning arutlevad tööjõuturu kujundamise vajaduste ja võimaluste üle.
Päeva juhib Eesti Rahvusringhäälingu Narva korrespondent Jüri Nikolajev.
Foorumi otseülekannet saab jälgida Tartu Ülikooli videoportaalis