Olena Zamora kaitseb doktoritööd „Impacts of plant hormones on controlling stomatal conductance“

15. märtsil kell 14.15 kaitseb Olena Zamora biomeditsiini tehnoloogia erialal doktoritööd „Impacts of plant hormones on controlling stomatal conductance“ („Taimehormoonide mõju õhulõhede juhtivusele“).

Juhendajad:
professor Hannes Kollist, Tartu Ülikool
kaasprofessor Dmitry Yarmolinsky, Tartu Ülikool

Oponent:
professor Heribert Hirt, Kuningas Abdullahi Teadus- ja Tehnikaülikool (Saudi Araabia)

Kokkuvõte
Eluks ja kohanemiseks pidevalt muutuvas keskkonnas peavad taimed ära tundma mitmesuguseid stiimuleid ja vajadusel tagama kaitsemehhanismide kiire aktiveerumise. Taimedele põhjustavad stressi põud, kuiv õhk, temperatuuri äärmused, õhusaaste, patogeenide rünnakud jne. Õhulõhed, taime lehtedes asuvad mikroskoopilised poorid, on olulised taime kohanemisel keskkonnatingimustega, sest tasakaalustavad süsihappegaasi omastamist fotosünteesiks ja vee aurumist taimedest. Õhulõhede avanemist või sulgumist põhjustavad muutused valgustingimustes, õhuniiskuses ja süsihappegaasi tasemes, samuti sulguvad õhulõhed kokkupuutel osooni või patogeenidega. Lisaks reageerivad õhulõhed ka mitmesugustele endogeensetele stiimulitele, seal hulgas väikestes kogustes toimivatele taimehormoonidele. Abstsiishape (ABA) on taimehormoon, millel on oluline roll õhulõhede sulgumises ja põuakindluse kujunemises. Samal ajal on ebaselge, kuidas teised taimehormoonid õhulõhede käitumist mõjutavad. Oma uuringus kasutasime geneetilist lähenemist ja gaasivahetuse mõõtmisi erinevates tingimustes, et mõista taimehormoonide jasmoonhappe, salitsüülhappe, etüleeni ja strigolaktoonide rolli kogu taime õhulõhede juhtivuse reguleerimisel. Leidsime, et kuigi jasmoonhape, salitsüülhape ja etüleen mõjutavad õhulõhede juhtivust oluliselt vähem kui ABA, moduleerivad need hormoonid õhulõhede reageerimist mõningatele keskkonnateguritele ja ABA-le. Lisaks näitasime ka, et strigolaktoonid kontrollivad õhulõhede juhtivust ABA-st sõltumatult. Meie tulemused näitavad erinevate hormoonide mõju õhulõhede juhtivusele ja reaktsioonivõimele, laiendades arusaama õhulõhede regulatsioonist pidevalt muutuvas keskkonnas.

Kaitsmist saab jälgida ka Zoomis: https://ut-ee.zoom.us/j/9530588152?pwd=ZzgzMjY4YytzUkZ5aVRCd2pOdVNQQT09  (kohtumise ID: 953 058 8152, pääsukood: kaitsmine).