Autor:
EU/UE

Rektor Toomas Asser rõhutas Euroopa Komisjoni korraldatud arutelul alusuuringute rahastamise olulisust

Toomas Asser osales Euroopa Komisjoni kutsel Euroopa piirkondade ja linnade nädalal, mis on suurim iga-aastane ühtekuuluvuspoliitikat kätkev üritus. Rektor võttis osa 10. oktoobril toimunud kõrgetasemelisest aruteluringist, mille teemaks oli silmapaistvate üliõpilaste ja teadlaste mõju piirkondlikule arengule.

Arutelu eesmärk oli leida võimalusi talentide värbamiseks ja hoidmiseks, et toetada piirkondlikku arengut ja kasutada seeläbi parimal moel eurotoetusi. Asser rääkis Tartu Ülikooli Delta keskuse näitel, kuidas tõukefondide tulemusliku kasutamisega on loodud andekate üliõpilaste ja teadlaste jaoks atraktiivne keskkond, mis toetab õppe- ja teadustöö arengut ning ülikooli rahvusvahelistumist. Selle tulemusel on hoogustunud ülikooli koostöö ettevõtetega, mis avaldab soodsat mõju ka piirkonna arengule.

Ühtlasi juhtis rektor tähelepanu asjaolule, et alusteaduste ja teadustaristu arendamise toetuste vähenemine tõukefondides pärsib tulevikus tänapäevase töökeskkonna loomist, mis omakorda hakkab takistama tipptasemel teadlaste värbamist ja hoidmist. „Peame järjekindlalt juhtima Euroopa Komisjoni tähelepanu sellele, et tõukefondide uue perioodi tingimused on probleemsed, sest langenud on toetus alusuuringutele ja taristule. Euroopa ülikoolide ühine eesmärk on, et tõukefondide rahastus oleks teadus- ja arendustegevuse jaoks paindlikum, sest liiga piiravad rahastustingimused pigem heidutavad kui meelitavad talente,“ sõnas rektor. Asseri sõnul said Tartu linn ja Tartu Ülikool palju positiivset tähelepanu ja ta kutsus konverentsil osalejaid üles külastama Tartut kui 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna.

Arutelus osalesid lisaks Tartu Ülikooli rektorile veel Euroopa Komisjoni demokraatia- ja demograafiaküsimuste asepresident Dubravka Šuica, Bologna abilinnapea Anna Lisa Boni, Castilla-La Mancha autonoomse piirkonna valitsuse Euroopa asjade peadirektor Virginia Marco Carcel ja Mærsk Mc-Kinney Mølleri instituudi professor Christian Schlette.

Euroopa piirkondade ja linnade nädal on suurim iga-aastane ühtekuuluvuspoliitikale pühendatud üritus, mis toimub sel aastal 9.–12. oktoobrini Brüsselis. Üritusel arutatakse Euroopa piirkondade ja linnade ühiseid probleeme ning uuritakse võimalikke lahendusi.

Vaata arutelu salvestust:

Ruumiandmed

Geoinformaatikahuvilised arutlevad Tartus vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara laiema kasutuse üle

Free laser beam image, public domain technology CC0 photo.

Konverents „Nordic Baltic Femtochemistry Conference 2024“

Eesti aukonsulid külastamas Delta keskust

Eesti aukonsulid külastasid Tartut ja Tartu Ülikooli