Tähistatakse klaverikuningas Franz Liszti Tartus esinemise 180. aastapäeva

30. märtsil möödub 180 aastat 19. sajandi pianistide kuningaks nimetatud Franz Liszti esinemisest Tartu Ülikooli aulas. Seda tähelepanuväärset sündmust meenutatakse 30. märtsil kell 18.00 piduliku klaverigalaga samas kontserdipaigas. Tartu Ülikooli aulas esitavad Liszti klaveriloomingu kauneimaid ja virtuoosseimaid teoseid rahvusvaheliselt tunnustatud pianistid Ivari Ilja, Kristi Kapten, Sten Lassmann, Marko Martin, Mati Mikalai, Johan Randvere ja Mantas Šernius.

Franz Liszti looming ja tegevus pianistina avardas märkimisväärselt klaverikunsti piire. Võib öelda, et tema tegevuse tulemusena sündis professionaalse kontsertpianisti amet sellisena, nagu seda tänapäevani mõistetakse. Liszti teosed kuuluvad igas vanuses pianistide repertuaari ning tema kasutusele võetud mänguvõtted ja uuendused on virtuoosse klaverimängu aluseks. Liszti erakordselt haaravatest ja oma efektsusega lausa minestamisi põhjustanud esinemistest räägitakse legende, mis inspireerivad pianiste tänini.

Liszti Tartu kontserdi tähistamise idee sai alguse ühest erakordsest leiust. Nimelt tuli Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu Baltika fondi varukogust välja Franz Liszti Tartu kontserdi originaalafišš, kus on kirjas ka Liszti esitatud kava. Nüüdsel klaverigalal tuleb ühe teosena ettekandele ka 180 aasta tagusel kontserdil kõlanud Liszti transkriptsioon Schuberti laulust „Serenaad“.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektori, klaveri professori ja pianisti Ivari Ilja sõnul on erakordne mõelda, et selline suurkuju nagu Liszt on külastanud Tartut ja esinenud ülikooli aulas. „Sellest sündmusest möödub 30. märtsil 180 aastat, kuid inimesed kogu maailmas vaimustuvad siiani tema surematust loomingust ning meie galakontsert on pühenduseks Liszti geniaalsusele, Tartule ja ülikoolile," ütles Ilja.

Lisztist ja tema kontsertidest Eestis annavad gala alguses lühiülevaate Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud muusikateadlane Kristel Pappel ning kunstiteadlane Harry Liivrand. Kontserdigalal on ingliskeelne sünkroontõlge.

Sissepääs kontserdile on tasuta, kuid oodatud on annetused Eesti Punasele Ristile Ukraina toetamiseks.

Loe ka Tartu Postimehes ilmunud artiklit

Image
plakat
Koor vaatab Kaljo Põllu motiivi

Tartu lodjakojas esietendub multimeedialavastus „Emajõe sünd“

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Rahvusvahelisel kontserdil Linnujämmil esinevad Tartu Lodjakojas üle-euroopalised rahvuslinnud, muusikud ja luuletajad

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Linnupesade sari: botaanikaaia tiigi helid toob kuuldele David Rothenberg