Autor:
Kristi Kuuse

Tartu lodjakojas esietendub multimeedialavastus „Emajõe sünd“

Märt-Matis Lille kirjutatud ja Margus Kasterpalu lavastatud mütopoeetiline oratoorium „Emajõe sünd“ etendub ainult kolmel õhtul. Täna, 13. juunil toimub Tartus lodjakojas esietendus ja reedel, 14. juunil mängitakse lavastust veel kaks korda. 90-minutilises lavateoses põimuvad loodus- ja inimhääled tänapäevase muusika, loodusfilmi, animatsiooni ja lavalise liikumisega.

Ette kantakse muusikateos, mille olulisel kohal on loodushelid, ja neile on salvestusel oma hääle lisanud ERSO orkestrandid. Helilooja Märt-Matis Lill on muusikasse kirjutanud Emajõe pideva liikumise ja voolamise. Mitmekihilise multimeediateose libreto on loonud Valdur Mikita koos Margus Kasterpaluga.

Lavastuse peategelane on Emajõgi, keda kehastab metsosopran Iris Oja. Lugu jutustab kopra rollis olev aasta meesnäitleja Andres Mähar ja saarmast etendab Endrik Üksvärav. Laval on veel tantsijad, kammerkoor Collegium Musicale ning muusikud Vambola Krigul, Anto Õnnis ja Anna Liisa Eller.

Keskset narratiivi kannab artistide selja taga ekraanil olev režissöör Remek Meele filmitud loodusdokumentaal, milles saab Emajõge jälgida ühteaegu nii läbi ajaloo ja nelja aastaaja kui ka lättest suudmeni. Videokunstnik Taavi Varm on Emajõe kaadritesse lõiminud Kaljo Põllu graafilised motiivid.

Oratoorium esietendub neljapäeval, 13. juunil kell 18 Tartus lodjakojas, mille laevaehitussaali on esimest korda loodud jõele avaneva vaatega ainulaadne etenduskeskkond. Järgmised etendused toimuvad reedel kell 18 ja 22. Piletid on saadaval Piletilevis.

Korraldajad soovitavad etendusele tulla aegsasti, sest lodjakoja kohvik avab uksed tund aega enne etendust. Lodjakoja kõrval paplialleel on avatud heliinstallatsioon „Helisev mets“. Lodjakoja lähedal asuvatele alleepuudele on kinnitatud 12 linnupesakasti-kujulist kõlakasti, igaühes taaskasutuspoest pärit mängutoos. Kui nöörist tõmmata, saab koos loodushäältega kuulata helisevaid meloodiaid.

Lodjakotta saab tulla kesklinnast jalgsi mööda Emajõe-äärset paplialleed või rattaga. Rattaparklad asuvad lodjakoja ees ja Ujula tn autoparklas. Autoga tulijad saavad auto jätta lodjakoja juurde Emajõe ranna Ujula tn parklasse, kus on väike arv kohti, või Tartu Ülikooli spordihoone parklasse, mis on lähim suur parkla.

Mütopoeetiline oratoorium „Emajõe sünd“ on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast Ellujäämise Kunstide loodusloovusfestivalist, mida korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Teose aitavad lavale tuua SA Tartu 2024, Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Laupäeval saab botaanikaaias osaleda ekskursioonidel

Looduse loor

Näitusel „Looduse loor“ toimuvad ekskursioonid igal nädalal