Autor:
Maanus Kullamaa, Tartu2024

Eesti Rahva Muuseumis avatud Jaapani tippkunstniku näitusel saab näha tükikest eestlaste DNA-st

2. novembril avati maailmakuulsa Jaapani kunstniku ja helilooja Ryoji Ikeda isikunäitus, mille jaoks kogus ta andmeid ja inspiratsiooni koostöös Tartu Ülikooli genoomika instituudiga. 

Ryoji Ikeda on tuntud oma mastaapsete, sageli teadusandmetel põhinevate ruumiinstallatsioonide poolest. Tema tänavune näitus koosneb kolmest teosest. 

Uus audiovisuaalne teos „The critical paths“ (2024) on Tartu Ülikooli genoomika instituudi arheogenoomika professori Kristiina Tambetsi eestvedamisel ning koostöös populatsioonigeneetika teaduri Monika Karmini, vana DNA teaduri Lehti Saagi, populatsioonigeneetika kaasprofessori Alena Kushniarevichi ja funktsionaalse genoomika teaduri Erik Abneriga valminud audiovisuaalne installatsioon. Teoses on Ikeda kasutanud inimliigi kujunemisloo ilmestamiseks Eesti aladel elanud ja elavate inimeste DNA-andmestikku. 

Üle galeriiruumi ulatuva 25 meetri laiuse koridori lagi on täis LED-ekraane ja selle seinu katavad peeglid. LED-ekraanidel jookseb tohutu hulk genoomiandmeid, mille mastaapsust peeglid omakorda võimendavad. Nii saavad külastajad kõndida läbi inimajaloo andmevoo. 

Peale teose „The critical paths“ on spetsiaalselt Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi raames Eesti Rahva Muuseumi ruumide jaoks loodud ka Ryoji Ikeda ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühine heliteos „Vox aeterna“, mille maailma esmaettekanne kõlas Tõnu Kaljuste juhatusel 2. novembril. 

Neid kaht teost täiendab autori varasemast loomingust tuntud „Data-verse“ (2019–2020). 

Ryoji Ikeda näitus on avatud 2. märtsini 2025. 

Rohkem infot Tartu 2024 kodulehel

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Cooperation

Tartu Ülikooli saatis Enlighti ühisprojektide taotlusvoorus edu

Mõjukonverents

Enlight kutsub taas kandideerima ühiskondliku mõju auhinnale

Enlight tutvustab uues kampaanias võrgustiku silmapaistvaimaid tegijaid

Enlighti kampaanias „Enlighti inimesed“ tutvustatakse kolme aasta jooksul võrgustiku liikmeid, kes on oma erialaste saavutuste ja isikuomaduste poolest teistele eeskujuks. Tartu Ülikoolist tõstetakse esile kuut inimest, kellest esimene on keskkonnatervishoiu professor Hans Orru.