Autor:
Katrin Männik

Tartu Ülikool osaleb esimest korda ÜRO kliimakonverentsil Dubais

30. novembril alanud ÜRO 28. kliimakonverents (COP28) toob kokku maailma juhtivad poliitikud, kliimateadlased ja valdkonna eksperdid, et arutada kliimamuutustega kohanemise ning nende põhjuste vähendamisega seotud arengut ja tulevikustrateegiaid. Tartu Ülikooli teadlased tutvustavad konverentsil üles seatud Eesti paviljonis nii teemaga seotud teadustöid, praktilisi rakendusi kui ka koolidele mõeldud haridusprogrammi.

Tartu Ülikooli teadlaste töö on maailmas mõjukas nii kestlike linnade, elurikkuse kui ka kliimameetmete arendamise vallas. Need on ka teemad, mida Eesti paviljoni programmis lähemalt tutvustatakse. Tartu Ülikooli arendusprorektori Tõnu Esko sõnul vajavad kliima- ja keskkonnaprobleemid riigi- ja sektoriüleseid lahendusi ning ülikoolidel on seejuures paljus kaasa rääkida. „Kliimakonverentsil on kohal otsustajad üle maailma, mispärast on see ülikoolile hea võimalus arendada rahvusvahelist koostööd ja avardada silmaringi keskkonnaprobleemide lahendamise strateegiate vallas,“ ütles Esko.

Tartu Ülikooli delegatsiooni kuuluvad arendusprorektor Tõnu Esko, taastamisökoloogia professor Aveliina Helm, geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa, geoinformaatika teadur Alexander Kmoch, kliimateaduste professor Piia Post, linna- ja rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru ning bioloogia ja elustiku kaitse bakalaureuseõppe üliõpilane Ellen Roper.

Tartu Ülikooli teadlased astuvad Eesti paviljoni esitlusalal üles neljal päeval

Image
Iris Reinhold ja Ellen Roper väitlevad
Iris Reinhold ja Ellen Roper väitlemas (autor: Piia Post)

6. detsembril arutlevad Tallinna linna korraldatavas aruteluringis „Wildly moving: 15 minutes to a just city?“ ülikoolide esindajad ja Tallinna linn 15 minuti linna idee üle. Tartu Ülikoolist osaleb arutelus linna- ja rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru. 

8. detsembril toimub noorte- ja hariduspäeval seminar ja vestlusring teemal „From Classroom to World: Can Innovation Rescue the Climate?“, mida korraldavad Tallinna Ülikool ja Tartu Ülikool. Üritusel uuritakse innovatsiooni rolli kliimamuutuste lahendamisel ning hariduse tähtsust selles. Tartu Ülikooli esindavad kliimateaduse professor Piia Post ning taastamisökoloogia professor ja kliimaministri teadusnõunik Aveliina Helm. Vahetult pärast seminari toimub samateemaline noortedebatt, kus väitlevad Ellen Roper Tartu Ülikoolist ja Iris Reinhold Abu Dhabi Briti rahvusvahelisest koolist. Debatti juhib arendusprorektor Tõnu Esko.

Image
Vestlusringis Aveliina Helm, Hanna Höijer, Jaanus Terasmaa, Piia Post ja Katrin Saks
Vestlusring „From Classroom to World: Can Innovation Rescue the Climate?“. Vasakult: Aveliina Helm, Hanna Höijer, Jaanus Terasmaa, Piia Post ja Katrin Saks (autor: Katrin Männik)

9. detsembril tutvustavad taastamisökoloogia professor Aveliina Helm, geoinformaatika professor Evelyn Uuemaa ja geoinformaatika teadur Alexander Kmoch kahte teaduspõhist digirakendust, mis hõlbustavad looduse taastamist ja kliimamuutuste leevendamist. Rohemeeter on rakendus, mis aitab maaomanikul hinnata, kuivõrd toetavad nende maa-ala maastiku struktuur ja keskkonnatingimused elurikkuse säilimist. Teine lahendus on idufirmale Arbonics loodud ülikooli geoinformaatikute arendatud andmepõhine tööriist, mis aitab leida uusmetsastamiseks sobivaid maa-alasid ning hinnata süsinikukrediitidest saadavat võimalikku lisatulu maaomanikule.

Image
Evelyn Uuemaa, Alexander Kmoch ja Aveliina Helm digilahendusi tutvustamas
Evelyn Uuemaa, Alexander Kmoch ja Aveliina Helm (autor: Piia Post)

10. detsembril osaleb Aveliina Helm aruteluringis „Transforming Agriculture: Harnessing Genetic Engineering and Synthetic Biology to Combat Climate Change“, mida korraldab Maaelu Teadmuskeskus. Vestluses keskendutakse geneetilisele inseneritööle ja sünteetilisele bioloogiale kliimamuutuste vastu võitlemisel põllumajanduses.

ÜRO 28. kliimamuutuste konverents toimub 30. novembrist 12. detsembrini Dubais Expo Citys. Konverentsi on korraldatud igal aastal alates ÜRO esimesest kliimakokkuleppest 1992. aastal.

Loe lähemalt Eesti paviljoni programmist kliimakonverentsil: https://estonia.ee/estonia-at-cop28/.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tiksu ja ülikooli inimesed ühisel rattasõidul

Talvine kestlikkuse infokiri paneb mõtlema, kuidas kujundada tulevikku vastutustundlikult

Vaade ülikooli peahoonele

Tartu Ülikooli esmane keskkonnaülevaade

TÜ seinakalender - digikoristuskuu

Jaanuar on digikoristuskuu