Tartu Ülikool püsib QS-i pingereas maailma 300 parima ülikooli seas

Täna avalikustatud mainekas maailma ülikoolide pingereas QS World University Rankings asub Tartu Ülikool 300. kohal. Alates 2014. aastast on Tartu Ülikool selles edetabelis tõusnud viiel ja langenud kolmel korral, kuid kokkuvõttes parandanud oma positsiooni üheksa aastaga 161 koha võrra.

Võrreldes eelmise aastaga, mil Tartu Ülikool oli kõigi aegade kõige kõrgemal positsioonil, on tänavu toimunud langus 15 koha võrra, kuid viimased kolm aastat on Tartu Ülikool püsinud maailma 300 parima ülikooli seas. Värskesse edetabelisse on varasemaga võrreldes lisandunud 145 uut ülikooli. Edetabelit koostav rahvusvaheline konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds (QS) võttis selle koostamisel arvesse 1673 ülikooli, millest reastati 1300.

QS kasutab ülikoolide paremusjärjestusse seadmisel kuut näitajat: ülikooli maine akadeemiliste liidrite ja tööandjate seas (vastavalt 40% ja 10% koondhindest), akadeemiliste töötajate ja üliõpilaste suhtarv (20%), teaduspublikatsioonide mõjukus ehk viidete arv akadeemilise töötaja kohta (20%) ning välisüliõpilaste ja -töötajate osakaal (kumbki 5% koondhindest).

QS-i edetabeli värskes väljaandes on ülikooli koht teiste ülikoolidega võrreldes paranenud näitajates, mis puudutavad akadeemiliste töötajate ja üliõpilaste suhtarvu ning ülikooli mainet akadeemiliste liidrite seas. Langenud on rahvusvahelistumise näitajatega seotud positsioon.

„Rahvusvahelistumine on Tartu Ülikooli kui rahvusülikooli jaoks üsnagi keeruline ülesanne. Rahvusvahelistes edetabelites seisame ühises pingereas ülikoolidega, mille välisüliõpilaste ja ‑töötajate väga suur osakaal pole meil kunagi saavutatav ega ole ka eesmärk,“ rääkis Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura. „Kuigi sellised iga-aastased võrdlusandmed aitavad meil oma tegevust positsioneerida, andes näiteks kinnitust meie heast mainest akadeemilises kogukonnas, ei vali me oma prioriteete edetabelikohtadest lähtudes,“ lisas ta.

Täieliku edetabeliga saab tutvuda QS World University Rankingsi kodulehel. Metoodika kohta võib lähemalt lugeda QS-i kodulehelt.

Lisateave:
Lauri Randveer, Tartu Ülikooli rahvusvahelise koostöö peaspetsialist, 512 9996, lauri.randveer@ut.ee (sisulised küsimused pingerea näitajate kohta)
Erik Puura, Tartu Ülikooli arendusprorektor, 506 9882, erik.puura@ut.ee (üldisemad küsimused)

Sandra Sommer
pressinõunik
737 5681
5307 7820