Autor:
Mana Kaasik, Tartu 2024

Tartu Ülikool toob kultuuripealinna tõelised kultuuri- ja kunstitähed

Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna ürituste kavandamisel on suurepärane koostööpartner Tartu Ülikool, kes toob kultuuripealinna eestvedamisel tudengilinna maailmakuulsa kunstniku Ryoji Ikeda teosed ning kutsub huvilisi mitmele kunsti ja loodust ühendavale näitusele.

Image
Mitmed kunstinäitused toovad esile uusi ja erilisi lähenemisviise aktuaalsetele probleemidele
Mitmed kunstinäitused toovad esile uusi ja erilisi lähenemisviise aktuaalsetele probleemidele (autor: Carol Soovik)

Maailmakuulus Jaapani heli- ja visuaalkunstnik Ryoji Ikeda on saanud eestlastele tuntuks eelkõige Kumu kunstimuuseumi näitusega „Supersümmeetria“, mis on endiselt muuseumi enim külastatud ekspositsioone. Nüüd pakub kunstnik Eesti Rahva Muuseumis Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadusandmetel põhinevat massiivset ja kõiki meeli hõlmavat ruumiinstallatsiooni. Lisaks loob glitch’i ehk jõnksumuusika pioneeriks peetav Ikeda koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga näitusele heliinstallatsiooni.

„Mõlemad teosed on mõeldud just Eesti Rahva Muuseumi ruumidesse. Sealjuures on erakordne see, et Ryoji Ikeda soolonäituse disaini eest vastutab Tsuyoshi Tane, kes on üks ERM-i arhitekte,“ ütles Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmiliini „Teadus ja tehnoloogia“ juht Hele Priimets.

Image
„Puudutakse“ uurib, milline on inimtegevuse mõju keskkonnale, ning kutsub seeläbi inimest üles säilitama looduses leitavat ilu
„Puudutakse“ uurib, milline on inimtegevuse mõju keskkonnale, ning kutsub seeläbi inimest üles säilitama looduses leitavat ilu (autor: Silver Gutmann)

Programmiliini „Elu ja keskkond“ raames tuuakse koostöös Tartu Ülikooliga külastajateni loodusmuuseumi näitus „Teadmata“, mis valmib koos rahvusvaheliste kunstnikega. Väljapanekul vaadeldakse eelkõige inimtegevust, mis on keskkonnale ja eriti loomariigile kahjulik. „Kunstiteoste kaudu visualiseeritakse meie tegevuse mõju ja ohtu teistele liikidele ning pakutakse ideid keskkonnasäästlikuma linna- ja maaelu jaoks,“ sõnas programmiliini juht Triin Pikk.

Programmiliini „Elu ja keskkond“ kuulub ka Tartu Kunstimajas avatav näitus „Puudutakse“, kus vaadeldakse samuti inimtegevuse mõju loodusele nii teaduslikust kui ka kultuurilisest vaatepunktist. „Kunsti kaudu saab teha kuuldavaks, nähtavaks ja tuntavaks ka kõige raskemini hoomatavad probleemid, olgu nendeks elurikkuse vähenemine või liikide väljasuremine,“ rääkis Pikk.

Lisaks korraldab Tartu Ülikool veel mitu üritust, mis on kantud Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna Tartu katussõnumist jutustada ellujäämise kunstide lugu – kõneleda teadmistest, oskustest ja väärtustest, mis aitavad meil tulevikus paremini elada. Koostöös toimuvad näiteks Viljandi kultuuriakadeemia Pärandusfestival ning ülikooli muuseumi abil ka Toomemäe taasavamine.

Kanuuretk Alam-Pedjal

Avasta Eesti loodust Loodusloovusfestivali sündmustel Lõuna-Eestis ja mujal

1. mai 2004 Tammsaare pargis

Meie valik ja selle tagajärjed: 20 aastat Euroopa Liidus

Eelarvamusfestival

Tartu Ülikooli inimesed Tartu [eel]arvamusfestivalil