Autor:
Kiur Kaasik

Tartu Ülikool tutvustab Startup Dayl teadusmahukaid tulevikulahendusi

24.–26. augustini toimub Tartu Ülikooli spordihoones ärifestival Startup Day. Tartu Ülikoolist alguse saanud festival võtab tänavu fookusesse teadusmahuka innovatsiooni. Kolme päeva jooksul astuvad üles kümned inspireerivad esinejad, ettevõtjatele ja investoritele tutvustatakse üle saja äriidee, uudistada saab festivali ajaloo suurimat demoala, osaleda praktilistel seminaridel ja mitmel kõrvalüritusel.

Tartu Ülikooli tugev teadustöö on viljakas kasvulava targale ettevõtlusele. Ülikool tutvustab festivalil oma hargettevõtteid ja teadusmahukatele ettevõtetele mõeldud koostöövõimalusi, aga ka tudengiprojekte, mille raames katsetatakse tulevikutehnoloogiaid. Sisukaid vestlusi ekspertidega ja kohapealseid vahetuid emotsioone vahendab Tartu Ülikooli majandusteaduskonna stuudio.

Demoalal võib näha ülikooli teadlaste loodud tehnoloogiat ja ettevõtluskoostöö edulugusid

Festivali demoalal on kohal mitu ülikooli hargettevõtet, kes pakuvad tippteaduse abil lahendusi ühiskondlikele probleemidele. Näiteks Silklytics arendab mulla ja taimede mikrotoitainete sisaldust määravat testi, SoftRobot töötab pehmerobootika abil välja õppevahendit ämmaemandate koolitamiseks, Murrifier valmistab õhu ja pindade desinfitseerimise vahendeid ja RedoxNRG toodab süsihappegaasist rohelist kütust.

Silklytics töötab välja uudset poorsetel materjalidel põhinevat mikrofluidika tehnoloogiat, mis võimaldab teha taskukohaseid keemilisi analüüse. Ettevõte plaanib rakendada oma tehnoloogiat nii põllumajanduses kui laborimeditsiinis. Põllumajanduses on oluline roll taimede ja mulla mikrotoitainete mõõtmisel, et põllumehed teaksid, milliseid väetisi ja kui palju kasutada. Meditsiini valdkonnas on tehnoloogia rakendatav inimeste veres oleva biotiini (vitamiin B7) sisalduse määramisel, kuna selle suur sisaldus segab paljusid laboripõhiseid analüüsimeetodeid. Silklytics tutvustab Startup Day demoalal enda arendatud analüüsikiibi ja lugeri prototüüpe, mille kasutamine ei nõua keerulisi instrumente, lisataristut ega teadmisi. 

​Tervishoiu- ja meditsiinitöötajaid koolitatakse tänapäeval üha enam simuleeritud tingimustes, kuid olemasolev varustus on robootika vaatenurgast 20 aastat vananenud. SoftRobot disainib pehmerobootika abil ämmaemandate simulatsiooniõppeks kunstlikku emakakaela, mille dünaamilised omadused on päriselundiga võrreldavad. Startup Dayl tutvustab SoftRobot oma töö vilju

Murrifier pakub viiruste eest kaitsvaid nutikaid seadmeid, mida on katsetatud Tartu Ülikooli laborites. Näiteks pisike osoonigeneraatoriga spreipudel muudab kraanivee desinfitseerimisvahendiks ning pooljuhttehnoloogial põhineva CO2-anduriga saab hinnata ventileeritava õhu kvaliteeti ja viirusega nakatumise riski. Startup Dayl saavad külastajad tutvuda muu hulgas Tartu Ülikooli veebipoes müügil olevate toodetega, aga ka uute toodete prototüüpidega.

RedoxNRG kogub taastuvenergia abil süsihappegaasi elektrokeemiliselt otse õhust, panustades sel viisil ringmajandusse ja kliimaneutraalsuse saavutamisse. Püütud CO2-st tehakse sipelghapet, mida kasutatakse paljudes eluvaldkondades. Näiteks on see mugav ja ohutu vesinikuenergia salvesti, see leiab kasutust kosmeetikas ning toidu- ja tekstiilitööstuses, aga ka RedoxNRG enda töös.

Image
Milremi ja observatooriumi koostöös valminud päästerobot

Demoalal saab uudistada ka Tartu Ülikooli tudengiprojektist välja kasvanud päikeseautot Solaride. Ülikooli observatoorium tutvustab koostöös ettevõttega Milrem arendatud metsa istutamise roboti prototüüpi ja tudengiprojekti ESTCube satelliidi ESTCube-2 mudelit. 

Tartu Ülikooli majandusteaduskond paneb demoalal püsti stuudio, kus toimuvad festivalimelu kajastavad videoülekanded. Muu hulgas peetakse stuudiokülalistega sisukaid vestlusi teadusmahuka ettevõtluse teemadel ja tehakse otselülitus Startup Day pealavale, kus 25. augustil kl 11 teatatakse pidulikult rahvusvahelise ärikiirendiprogrammi CDL-Estonia (Creative Destruction Lab) alustamisest. Eesti on Euroopa kolmas riik, kuhu programm on laienenud.

 

Tartu teaduspargi alal ootavad külastajaid kolm Tartu Ülikooli teadlaste ettevõtet

Värskelt Kreekas maineka tehnoloogiaettevõtete programmi MIT Enterprise Forum CEE peaauhinna võitnud Lightcode Photonics on Tartu Ülikooli teadusprojektist välja kasvanud süvatehnoloogia iduettevõte. See arendab uudseid lidarikaameraid, mille alustehnoloogiast on saamas uus 3D kuvamise standard.

Image
LightCode Photonics grupipilt

Eesti tippfüüsikuid ja insenere ühendav GScan arendab looduslikul atmosfäärikiirgusel põhinevat skannerit, mis aitab näiteks piiriületusel tuvastada pagasis olevaid keelatud ja ohtlikke esemeid ja aineid. Muu hulgas võimaldaks see tehnoloogia asendada lennujaamades ja tollipunktides kahjuliku röntgenkiirgusega töötavad kontrollseadmed ohututega. 

Tartu Ülikooli hargettevõte Blueray pakub virtuaalseid ajarännakuid, äratades mineviku ellu virtuaalse reaalsuse prillide abi. Blueray soov on pakkuda tänapäevase tehnoloogia abil sisukaid elamusi ning seetõttu arendab ta koostöös Tartu Ülikooliga kultuuripärandi ja turismisektori virtuaalreaalseid rakendusi ning uurib nende kasutuskogemust.

Ülikooli instituudid tutvustavad oma tegevust innovatsiooni vallas

Lennukate ettevõtlusideede kõrval tutvustatakse Startup Dayl lähemalt ka teenuseid, mida ülikool teadusmahukatele ettevõtetele pakkuda saab. Ülikooli füüsika instituudi teadlased räägivad lähemalt nanomaterjalide tehnoloogiast ja uuringute keskusest NAMUR+. Samuti käsitletakse materjali- ja atmosfääriuuringuid toetava sünkrotronkiirguse kiirekanaliga FinEstBeAMS seotud koostöövõimalusi.

Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituut korraldab festivali eel 24. augustil Startup Day raames kaks kõrvalüritust. Kolmapäeval kella 13–14 toimub Tartu Ülikooli Delta keskuse ees isejuhtivate sõidukite labori (Autonomous Driving Lab, ADL) demopäev. Kella 14–17 oodatakse huvilisi Delta digitoodete ja -teenuste arendamise keskkonna Sandbox disainmõtlemise töötuppa.

Image
Isejuhtiv auto

Ülikooli korraldatud seminaridel kuuleb kestlikest linnadest ja robootikast

25. augustil kella 13.20–14.05 korraldab ülikool seminari „Mobility for Livable Cities: Investment Opportunities From EIT Urban Mobility“. Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi linnaliste liikuvuskeskkondade innovatsioonikogukond (EIT Urban Mobility) võtab tähelepanu keskmesse kestlike, mitmekesiste ja uuenduslike liikumisvõimaluste katsetamise linnades muu hulgas tehisintellekti ja uute energialahenduste abil. EIT Urban Mobility toetab tipptasemel idufirmasid ja laienevaid ettevõtteid, kelle lõppeesmärk on luua kestlikke ja elamisväärsemaid linnu. Seminaril arutletakse, kuidas innovatsioonikogukonna, rahastusmeetmete ja eriprogrammide abil ideid ja äri kasvatada.

Kella 15.50–16.50 toimub kõigile robotihuvilistele ettevõtjatele ja muidu uudishimulikele Tartu Ülikooli ja Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi uuenduslike tootmistehnoloogiate koostöövõrgustiku (EIT Manufacturing) ühisseminar „Robots: From Vision to Action“. Tartu Ülikooli robootika kaasprofessor Karl Kruusamäe ning Kaitlin McGovern ja Pavel Kopylov EIT-i koostöövõrgustikust räägivad lähemalt, kuhu robootikatööstus liigub ning kuidas saab selles sektoris tegutsev iduettevõte tuge ja rahastust.

Startup Day on Baltimaade suurim ärifestival, mis toimub sel aastal juba kuuendat korda. Üritus toob kokku idu- ja teised ettevõtjad, investorid ja üliõpilased. Startup Day idee autor on Tartu Ülikooli turunduse professor Andres Kuusik ja ülikool on festivali üks suurimaid kaaskorraldajaid.

Tartu Ülikooli ja SEB esindajad Tartu Ülikoolis

Ülikooli juhtkonna esindajad kohtusid SEB panga Eesti ja Baltikumi juhtidega

Välkkõnevõistluse võitjad

Kütuseelemente arendava GaltTeci välkkõne tõi ettevõttele 100 000-eurose investeeringu

Better Medicine'i meeskond

Tartu Ülikool saab osaluse ettevõttes Better Medicine OÜ, kes diagnoosib tehisaru abil vähktõbe