Autor:
Andres Tennus

Tartu Ülikooli meenepoest saab osta aula tammeparketist valminud erilise kella

Pärast 1965. aasta traagilist Tartu Ülikooli peahoone tulekahju paigaldati aulasse tammeparkett. 2022. aasta oktoobris võeti põrand renoveerimise käigus üles ja toonane teadusprorektor Kristjan Vassil palus väärindamiseks kõrvale panna paarkümmend puidutahvlit, millest on nüüdseks saanud piiratud kogus ainulaadseid kellasid.

Ajanäitaja valmis Tartu Ülikooli ja õpilasfirmast välja kasvanud Tartu ettevõtte Wooch OÜ koostöös. Kui kellameistrid olid materjali heaks kiitnud ja rahastus leitud, valiti ühiselt välja sihverplaat, seierid, pandlad ja rihmanahad. Seejärel mõeldi hoolega läbi elementide disain ja detailid. Enim nähti vaeva kellakarbi välimusega, et iga pakend oleks kordumatu ja puhta joonega.

TÜ aula kell

Põhjaliku töö tulemusena valmis põhjamaise disainiga ajanäitaja, mis sobib nii pidulikeks tähtpäevadeks kui ka igapäevaseks kandmiseks. Hoole ja armastusega käsitsi kokku pandud kell moodustab harmoonilise koosluse tugevast roostevabast terasest, nahast ning omapärase looga puidust, mida on viimistletud looduslike ja allergiavabade õlivahadega. Aula tammeparketist on valmistatud sihverplaati ümbritsev puidust sõõr ja enamik kellakarbist, nii et selle avamisel võtab kellaomanik ajanäitaja sõna otseses mõttes põrandast välja. Kella töökindluse tagab kvaliteetne Jaapani kvartsmehhanism ja kriimustuskindel safiirklaas.

Tammeparketist kella omanik kannab endaga kaasas tükikest ajalugu. Sel väärikal põrandal on poole sajandi vältel antud lõpudiplom kümnetele tuhandetele üliõpilastele, inaugureeritud sajad professorid, valitud kümmekond rektorit ja tähistatud teisi ülikoolielu suursündmusi. Parketil on astunud Rootsi kuningapaar, dalai-laama, Umberto Eco, Suurbritannia kuningas Charles III, Madalmaade kuningas Willem-Alexander ja kuninganna Máxima, presidendid, peaministrid ja paljud teised tähtsad külalised. Ainulaadsesse puitmaterjali on talletunud mitme põlvkonna aeg: rõõmustamise ja nukruse aeg, lootuse ja tarkuse aeg. Ülikooli aeg.

Kellad on saadaval Tartu Ülikooli meenepoes
2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

Kõrghariduse rahastamise seminaril osalejad.

Eksperdid arutasid kõrghariduse rahastamise tulevikku

Tartu Ülikooli peahoone

Algab ülikooli uue arengukava koostamine