Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinna pälvis helilooja Erkki-Sven Tüür

Täna, 1. detsembril tähistab Tartu Ülikool 102 aasta möödumist eestikeelse ülikooli asutamisest. Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser kuulutas rahvusülikooli aastapäeval välja tänavuse Rahvusmõtte auhinna laureaadi, kelleks on helilooja Erkki-Sven Tüür.

Rektor andis Rahvusmõtte auhinna, mille juurde kuuluvad ka tekstiilikunstnik Anu Raua loodud vaip ja Ilmamaa kirjastuse „Eesti mõtteloo“ sarja 50 köidet, üle rahvusülikooli aastapäeva eelõhtul Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis. Vaata videot auhinna üleandmisest.

„Ülikoolil on suur au anda Rahvusmõtte auhind helilooja Erkki-Sven Tüürile, kelle mõjukas looming puudutab südameid eestlastest kuulajate seas ja on saavutanud laia kõlapinna ka maailma muusikaavalikkuse silmis. Erkki-Sven Tüür on teinud Eesti riiki suuremaks geograafilistest piiridest, ühendades eesti kultuuri nüüdisaegse maailmakultuuriga,“ sõnas rektor. Ta lisas, et Tüüri tegevuse mõju ja mõte haakub hästi rahvusülikooli olemusega – olla eestikeelse rahvusvahelise ülikoolina ühenduslüli oma riigi ja välisilma vahel.

Tüüri viimase aja looming on jätkuvaks kinnituseks tema ajastutundlikust loojanatuurist, mis on dialoogis meie aja oluliste küsimustega. Näiteks väljendab Tüür oma 2016. aastal pikoloflöödile ja sümfooniaorkestrile kirjutatud teoses „Solastalgia“ valu kliimamuutustest ja looduse ülekasutamisest tekkinud nihete pärast, mis toob endaga kaasa tuttavate kodumaastike kadumise ja muutumise. Lisaks globaalsele mõõtmele osutab Tüür sellega ka inimsekkumisest tingitud looduskeskkonna muutumisele tema kodukohas Hiiumaal. Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia „Mythos“, mis valmis Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks, juhtis tähelepanu müütidele ja lugudele, mis on seotud Eesti omariikluse tekke ja rahvusliku enesemääramisega. Sümfooniast võib leida metafoorseid viiteid praegusaegsele Eestile, aga ka laiemalt maailmale, kus ühiskonnad on paljude vastakate jõudude ristteel. Tüüri küllusliku loometee algusest, 1989. aastast on meeldejääv tema esimene suuremat rahvusvahelist edu toonud teos „Insula Deserta“ milles on tajutav saarelisest eraldatusest ja selle perioodi ajaloosündmuste pinevusest kantud inimhinge isiklik mõtteotsing.

Tüüri orkestrimuusika võlub oma vahendite külluse poolest. Selles leidub mõjutusi tema enda asutatud legendaarsest progeroki ansamblist In Spe, teisalt kombineerib ta klassikalist sümfoonilist orkestrikäsitlust uue muusika otsingulise ja avangardsema vaimuga. Oma loomingus käsitleb ta kõige üldinimlikemaid ja universaalsemaid teemasid, mis kõnetavad publikut olenemata nende kuuluvusest või etnosest. Selle tunnistuseks on tellimused maailma tippkollektiividelt ja ettekanded maailma parimates kontserdisaalides.

„Erkki-Sven Tüüri looming on kui kallis aare, millest meil on palju õppida nii oma juurte, Kodu-Eesti looduse ja keskkonna kui ka siinsete kultuuriprotsesside sügavamaks tunnetamiseks. Sealjuures kutsub ta oma kuulajaid mõtlema universaalsetes, üldinimlikes kategooriates,“ rääkis rektor Asser.

Tartu Ülikool on alates 2004. aastast tõstnud rahvusülikooli aastapäeval esile inimesi, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud eesti rahvuslikku ja Eesti riiklikku eneseteadvust. Erkki-Sven Tüür on järjekorras 18. Rahvusmõtte auhinna laureaat.

11-liikmelisse Rahvusmõtte auhinna komisjoni kuulusid 2020. aasta Rahvusmõtte auhinna laureaat teatrikunstnik Lea Tormis, Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser, võrdleva poliitika kaasprofessor Piret Ehin, emeriitprofessor Jaak Kikas, eesti kirjanduse professor Arne Merilai, anestesioloogia ja intensiivravi professor Joel Starkopf, teleajakirjanik ning tele- ja filmikriitik Joonas Hellerma, Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm, Tartu Linnaajaloo Muuseumi direktor Sirje Karis, ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja Madis Kolk ning tekstiilikunstnik Anu Raud.

Lisateave: Toomas Asser, Tartu Ülikooli rektor, professor, 516 6849, toomas.asser [ät] ut.ee

Vaata videot auhinna üleandmisest: