Autor:
Erakogu

Tartu Ülikooli uueks vabade kunstide professoriks saab Eesti lavastaja ja teatrijuht Peeter Jalakas

Algaval õppeaastal toob ülikooli teatrihingust lavastaja ja teatrijuht Peeter Jalakas, kelle ainekursus viib huvilised avastama eesti kultuuri mitmekümne aasta jooksul mõjutanud Sigismund von Krahli reaalsusteooriat.

„Peeter Jalakas on loonud pea 50 lavastust ja mänginud Eesti teatrimaastikul väsimatu eksperimentaatori rolli,“ sõnab Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna õppeprodekaan, teatriteaduse professor Anneli Saro. „Ta on märkimisväärselt uuendanud nii sõna, muusika- kui ka tantsuteatrit, sulatades eri teatriliikide ja väljenduslaadide osakesi totaalseteks kunstiteosteks. Paljude teatrilukku läinud lavastustega on ta ehitanud silla Eesti pärimuskultuuri ja nüüdisaegse mitmekultuurilise ühiskonna vahele, eksperimenteerides ka tehnoloogilise ning multimeediateatriga.“

Eeloleval sügisel alustab Peeter Jalakas professuuriaastat kursusega „Tajumise kunst ja kunsti tajumine Sigismund von Krahli reaalsusteoorias“ (HVKU.00.008), milles saavad huvilised aimu eesti teatrikultuuri mõjutanud tegelase elufilosoofiast, motiividest, loometehnikast, kunstiarusaamadest ja käivitavatest allusioonidest. Peale üliõpilaste on kursusele oodatud ka kõik teised huvilised.

Peeter Jalakas (1961) on tuntud mitme teatritrupi looja ja juhina ning Baltoscandali festivali ja paljude rahvusvaheliste teatriürituste eestvedajana. 1987. aastal lõpetas Jalakas Tallinna Pedagoogilise Instituudi näitejuhtimise eriala, misjärel täiendas end Eugenio Barba (Odin Teatret, Taani), Roberto Ciullo ja Pina Bauschi (Theater an der Ruhr, Saksamaa) juures. Ta on pannud aluse teatritruppidele TPI Tudengiteater, VAT Teater ja Ruto Killakund. 1992. aastal asutas Jalakas Von Krahli Teatri – Eesti esimese erateatri pärast teist maailmasõda –, mille omanik ja juht on ta ka praegu. Tema käe all on sündinud sellised Eesti identiteeti mõtestavad muusikalavastused nagu „Eesti mängud. Pulm“, „Eesti ballaadid“ „Eesti meeste laulud“ ja „Eesti mängud. TÖNK“. Kahemõõtmelise videopildi ja kolmemõõtmelise lavaruumi sulandamine õnnestus hästi lavastustes „Libahunt“ „Seitse venda“ ja „Eesti mängud. Pulm“. Peeter Jalakat on tunnustatud Eesti ja rahvusvaheliste teatriauhindade, Eesti Vabariigi kultuuripreemia ning Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Tartu Ülikooli liikmeskonna vaimsuse ja loovuse mitmekülgseks arendamiseks loodi 1993. aastal vabade kunstide professori ametikoht, mida kutsutakse igal aastal täitma üks silmapaistev Eesti loovisik. Ametit on selle aja jooksul pidanud paljud Eesti kultuuris olulist kohta hoidvad kultuuritegelased, nagu Hando Runnel, Veljo Tormis, Jaan Kaplinski, Mati Unt, Arvo Pärt ja paljud teised. Professorite avalikke loenguid on igal aastal oodatud kuulama kõik huvilised. Salvestisi saab vaadata UTTV-st.

30. mail tähistati professuuri 30. aastapäeva. Selle puhul avati Philosophicumi trepigaleriis juubelinäitus ja ilmus värske artiklikogumik „Tartu Ülikooli vabade kunstide professuur 30“, mille on koostanud mõtteloo professor Pärtel Piirimäe. Professuuri andis avalikul vestlusel „Armastus, üksindus ja surm. Kunsti taas kasutamine“ Peeter Jalakale üle senine professor, moe-, filmi- ja teatrikunstnik Reet Aus. Juubelisündmuste salvestisi on võimalik vaadata UTTV-st.

Suurte andmete teadus konverents

Konverents „Suurte andmete teadus“

Markus Vetemaa

Eesti mereinstituudi direktorina alustab kolmandat ametiaega Markus Vetemaa

Tartu Ülikool ühiskonnateaduste instituut avalik loeng ajakirjandus

Signe Ivaski avalik loeng „Ajakirjanik kui inimene: emotsioonid ja motivatsioon“