Autor:
Kaspar Koolmeister

Tartu Ülikoolist partnerite leidmist ja ülikoolisisest koostööd hakkab hõlbustama uurimissuundade töölaud

Interaktiivne uurimissuundade töölaud annab visualiseeritud ülevaate Tartu Ülikooli uurimisteemadest ja nendega seotud teadlastest. Põhjaliku filtrisüsteemiga uuenduslik keskkond aitab nii ülikooli teadlastel kui ka ülikoolivälistel huvilistel tutvuda eesti ja inglise keeles siinsete teadusteemadega ning leida eksperte ja koostööpartnereid. 

Uurimissuundade töölaualt saavad Eesti ja välismaa teadlane, ettevõtja, avaliku ja vabasektori esindaja ning ajakirjanik kiiresti teada, milliseid teadusteemasid uurivad Tartu Ülikooli rohkem kui 400 teadusrühma ja enam kui 2000 teadlast. Uurimissuuna all mõeldakse ühe kindla teadusliku probleemi lahendamiseks koondunud teadlaste uurimistööde kogumit Tartu Ülikoolis. 

„See on Eesti teaduses ainulaadne lahendus, sest oleme andmebaasi koondanud info, mis on olnud seni hajutatud ülikooli üksuste veebilehtede vahel ja milleni jõudmine võtab seetõttu aega. Uurimissuundade töölaualt on võimalik kõigest mõne hetkega leida teadlased, kes tegelevad näiteks kormoranidega või laste haiglahirmuga. Kuna teadlased annavad töölaua jaoks ise infot, saame olla kindlad ka selle tõelevastavuses ja ajakohasuses,“ selgitas Tartu Ülikooli grandikeskuse teadus- ja arendustegevuse analüütik Kalmer Lauk. 

433 uurimissuunda ühes keskkonnas  

Praegu on Tartu Ülikoolis teadaolevalt 433 uurimissuunda ja nende kohta saab töölaualt otsida lähemat infot parempoolsest menüüst. Otsingutulemusi saab filtreerida Tartu Ülikooli valdkonna, üksuse, ÜRO kestliku arengu eesmärkide, märksõnade, teadlase nime, aga ka OECD Frascati käsiraamatu teadusvaldkondade ja -erialade klassifikaatori, teadusvaldkondade ja erialade klassifikaatori (CERCS) ning uurimissuuna nimetuse järgi. 

Ülikoolivälisel huvilisel tasub alustada Tartu Ülikooli teadusteemadega tutvumist töölaua paremas veerus asuvast valikust „Sõna uurimissuuna kirjelduses“. See võimaldab orienteeruda rohkes andmestikus tavakasutuses levinud märksõnade järgi, mille on uurimissuundade esindajad vaba kirjeldusena töölauale lisanud (vt joonis 1). 

Kui soovitakse otsida uurimissuundi, kus pakutakse teadus- ja arendusteenuseid, saab teha selle kohta parempoolses menüüs linnukese.  

Image
Uurimissuundade töölaud

Joonis 1. Kui otsida märksõna „Covid-19“, kuvatakse Tartu Ülikooli uurimissuunad, mille teadlased tegelevad mingil määral selle teemaga. Kõigi kohta saab töölaualt kergesti lisainfot. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus.

Koostöövõrgud nähtavaks 

Töölaua vasakpoolses veerus on selgitused töölaua kasutajale. Nimekirja ja kirjelduste abil saab liikuda uurimissuundade vahel. Kui klõpsata sisujaotusel „Seosejoonised“, on võimalik nelja saki abil visualiseerida kogu Tartu Ülikoolis või mõnes selle üksuses tehtavat teadustööd.  

Sakil „Uurimissuunad ja isikud“ saab filtrite abil visualiseerida seda, kuidas on Tartu Ülikooli uurimissuunad teadlaste kaudu omavahel seotud (vt joonis 2), st kuvada koostöövõrgustikud. Joonisel eristatakse uurimissuundi Tartu Ülikooli valdkondade värvide alusel: lillad on humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna (lühend HV) uurimissuunad, kollased sotsiaalteadlaste (SV), punased meditsiinivaldkonna (MV) ning rohelised loodus- ja täppisteaduste valdkonna (LT) uurimissuunad. 

Kui lasta andmebaasil esitada kogu Tartu Ülikooli uurimissuundade andmed ühel joonisel, näitavad värvikirevamad osad võrgustikust valdkondade tihedamat koostööd. Nii asub näiteks üks sõlmpunkt digihumanitaariaga seotud võrgustikus, teine õpetajahariduse vallas ning kolmas genoomika ja terviseinfoga seotud uurimisteemade alal. 

Image
Seosejoonis

Joonis 2. Sisujaotuses „Seosejoonised“  saab visualiseerida Tartu Ülikooli töötajate koostöövõrgustikke. Pildil on näha digihumanitaaria uurimissuunaga (lilla täpp keskel) seotud inimeste (väiksed mustad täpid) võrgustik. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus. 

Saki „ÜRO kestliku arengu eesmärgid ja uurimissuunad“ abil avanev skeem võib esialgu tunduda kirju, kuid paremal olevad filtrid aitavad kuvada ülevaate sellest, milliste kestliku arengu eesmärkidega valitud uurimissuunad seostuvad. Kui valida näiteks filter „TÜ valdkond“ ning seejärel „humanitaarteaduste ja kunstide valdkond“, siis selgub, et selle valdkonna teadlaste uurimissuunad on seotud peaaegu kõigi ÜRO kestliku arengu eesmärkidega (vt joonis 3).  

Image
Seosejoonis

Joonis 3. Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna uurimissuundade seos kestliku arengu eesmärkidega. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus.

Kolmandal sakil „Projektid ja uurimissuunad“ klõpsamine annab tulemuseks uurimissuundadega seotud projektide ülevaate (vt joonis 4), kus iga värvus tähistab eri tüüpi projekti: alusuuringute täpid on punased, rakendusuuringute omad lillad ning eksperimentaalarendusprojektide täpid sinised. Näiteks saab siit linnulennult info Tartu Ülikoolis käimas olevatest projektidest, millel on ettevõtluspotentsiaali. 

Image
Seosejoonis

Joonis 4. Sotsiaalteaduste valdkonna uurimissuundadega seotud eritüübilisi projekte esitav seosejoonis. Joonise keskel asuv kirevaim kogum täppe (kolme-nelja valdavalt lilladest täppidest koosnevate ringidega ümbritsetud oranž täpp) iseloomustab Tartu Ülikooli rakendusuuringute keskuse tööd. Seal on praegu käimas palju rakendusuuringuid (lillad täpid), kuid ka alusuuringuid (punased) ning osalt eksperimentaalarendusprojektidega seotud rakendusprojekte (pooleldi sinised ja pooleldi lillad täpid). Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus.

Sisujaotuse „Seosejoonised“ neljandal sakil „Märksõnad“ saab kuvada sõnapilve selle kohta, milliste märksõnadega Tartu Ülikooli teadlaste töö täpsemalt seostub (vt joonis 5). Mida rohkem mingi märksõna eri uurimissuundades kordub, seda suuremana on see sõnapilves esitatud. Näiteks võib täheldada, et Tartu Ülikooli teadlaste uurimissuunad haakuvad kõige rohkem märksõnadega kliimamuutused, masinõpe, vaimne tervis ja tehisintellekt. 

Image
Sõnapilv

Joonis 5. Tartu Ülikooli uurimissuundade märksõnu kirjeldav sõnapilv. Allikas: Tartu Ülikooli grandikeskus.  

Uurimissuundade töölaud on valminud Tartu Ülikooli teadlaste, grandikeskuse ja rektoraadi büroo koostöös. Töölaua andmeid uuendatakse korra kvartalis.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Liva Rudzite-Celmina kaitseb doktoritööd „Creations Involving Artificial Intelligence Under the European Patent Convention: Legal Implications and Potential Solutions“

7. veebruaril kell 10.00 kaitseb Liva Rudzite-Celmina õigusteaduse erialal doktoritööd „Creations Involving Artificial Intelligence Under the European Patent Convention: Legal Implications and Potential Solutions“ („Tehisintellekti kaasav looming ja Euroopa patendikonventsioon: õiguslikud tagajärjed ja võimalikud lahendused“).
Euroopa Molekulaarbioloogia Organisatsiooni (EMBO) käesoleva aasta installatsioonigrandi saajad.

Mari Sepp asutab rahvusvahelise grandi toel teadusrühma väikeaju uurimiseks

inimeste siluetid

Karjäärikonverentsil on luubi all doktorikraadi väärtus tööturul