Tartus tähistatakse Morgensterni päeva

Reedel, 28. augustil möödub 250 aastat Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu rajaja ja kauaaegse juhi ning kõnekunsti, klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professori Johann Karl Simon Morgensterni sünnist.

Sel päeval avatakse Toomemäel korrastatud Morgensterni mälestusmärk ja korraldatakse tasuta ekskursioonid suurmehega seotud paikades. Kell 14.15 mälestatakse Morgensterni  Raadi kalmistul.

„Karl Morgenstern on Tartu ja Tartu Ülikooli jaoks tähtis mees. Ta on Tartu klassik, sest tema tegevus kujundas ülikooli ja Tartu olemust: ta rajas ülikooli raamatukogu ja kunstimuuseumi, et Tartu saaks kultuuritraditsioone väärtustavaks ülikoolilinnaks,“ iseloomustas Morgensterni Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru. „Ta elas 50 aastat Tartus, kuid tema kogukond oli Euroopa kultuuriavalikkus. Morgenstern oli üks esimesi teaduse ja humanistliku eluhoiaku populariseerijaid, rääkimata sellest, et ta väärtustas haritud inimest, aga samavõrra ka kaunist loodust ja puhast elukeskkonda.“   

Reedel kell 11.15 avatakse Toomemäe nõlval renoveeritud mälestusmärk, mille ülikool püstitas professor Morgensternile 1851. aastal. Tseremoonial kõnelevad Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma ja Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru. Kuulda saab luulet Morgensterni enda sulest. Ettekandmisele tuleb katke kinkeaktist, millega professor andis omale kuulunud maatüki üle ülikoolile. Mälestusmärgi korrastamisest räägib Tartu Ülikooli muuseumi restauraator Maria Väinsar.

Kell 12.15 toimuvad Tartu Ülikooli muuseumis ja kunstimuuseumis tasuta ekskursioonid. Esimene neist viib huvilised ülikooli ajaloo uuele püsinäitusele ajaloolises toomkirikus asuvas muuseumis, kus vanasti asus ülikooli raamatukogu. Teisel ringkäigul saab külastada suurmehe elu ja pärandit kajastavat näitust „Kivilõikekunsti lummus. Morgenstern 250“ ülikooli peahoones asuvas kunstimuuseumis. Ekskursioone juhatavad Tartu Ülikooli doktorant ja muuseumi kuraator Ken Ird ning muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Kell 14.15 kogunetakse suurmehe hauale Raadi kalmistul. Seal kõnelevad Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, linnapea Urmas Klaas ning Tartu Ülikooli emeriitprofessor, klassikaline filoloog Anne Lill. Tartu Ülikooli raamatukogu teaduskeskuse vanemteadur, klassikaline filoloog ja tõlkija Janika Päll loeb ette katke Morgensterni inauguratsioonikõnest.

Morgensterni päeva korraldavad Tartu Ülikooli raamatukogu ja Tartu Ülikooli muuseum. Üritused on tasuta ja kõik huvilised on oodatud.

Lisateave:
Krista Aru, Tartu Ülikooli raamatukogu direktor, 554 0107, krista.aru@ut.ee
Mariann Raisma, Tartu Ülikooli muuseumi direktor, 522 1702, mariann.raisma@ut.ee