Tartus toimub kosmosealaste tarkvara- ja riistvaraliste arendusnädalavahetus Garage48 SpaceTech

Sel nädalavahetusel toimub Tartu ülikooli Physicumis Põhjamaades esimest korda uusi kosmosealaste tarkvara- ja riistvaralisi tehnoloogialahendusi otsiv arendusnädalavahetus Garage48 SpaceTech, kus üle 100 inseneri, tarkvaraarendaja, loomeinimese ja turundaja mõtlevad 48 tunni jooksul välja uusi nutikaid seadmeid.

Oma valdkonnas revolutsiooniline hackathon toob Tartusse ühtekokku üle 100 inseneri, tarkvaraarendaja, disaineri ning turundaja, et 48 tunni jooksul tunnustatud mentorite käe all reaalseid kosmoseteemalisi seadmeid arendada. Ürituse eesmärk on ellu kutsuda tarkvara- ja riistvaralisi prototüüpe, mis oleksid suunatud uute kosmosetehnoloogiate edendamiseks ja kosmosetehnoloogia võimaluste tutvustamiseks.

Kosmoseavastused on väga aktuaalsed ning pakuvad reaalset ärilist turgu noortele ettevõtetele ning potensiaalset majanduskasvu Eesti majandusele. Kosmoseteemaline hackathon lükkab ümber müüdi, et kosmosele suunatud iduettevõtte loomine on kallis ja oma olemuselt ebapraktiline. Elon Muski loodud SpaceX kosomoseraketi edukas orbiidile lennutamine on tõendanud, et erinevalt NASA-st saab erakätes olevat raketti lennutada lausa 320 korda odavamalt.

Eesti tudengisatelliidi programmi algataja Mart Noorma jagab mitmeid põhjendusi, miks tema suur kirg on just kosmosetehnoloogiad. “Tegeleme kosmosega selleks, et Eesti inimestel oleks parem elada. Kosmos ei ole mingi fanaatikute eralõbu, kes vaid iseenda meele lahutamiseks riigi või kellegi muu raha tuuri panevad. Eesti kosmoseuuringud on kõigi eestlaste hüvanguks. Muide, kosmose vallutamist vajab ka arvutitööstus. Mõned protsessorites kasutatavad metallid hakkavad Maal otsa saama ja neid ei osata veel muu materjaliga kompenseerida, nii et praegu paistab sobiva lahendusena kosmoseressursside kasutuselevõtt,” sõnas Noorma lugematutest põhjustest.

Pühapäeval kell 17.30 tunnustatakse Physicumis parimaid meeskondi, kes viimase 48 tunni jooksul on kõige edukamalt arendanud töötava prototüübi. Rahvusvaheliselt tunnustatud žürii kuulutab pühapäeval välja ka võitja ning jagatakse mitmeid eriauhindu. Otseülekannet üritusest on võimalik jälgida http://garage48.org/ veebilehel ja Delfi veebilehe  vahendusel.

Garage48 SpaceTech 2016 arendusnädalavahetust korraldavad Sihtasutus Garage48, Tartu ülikool, ESTCube, Tartu observatoorium, Tartu teaduspark, TTÜ Mektory kosmosekeskus, Tehnopoli teaduspark ja sTARTUp HUB.  Mentorid ja žürii koosneb oma ala ekspertidest, eesotsas Erika Ilvesega ettevõttest Shackleton Energy (USA), Andris Slavinskis (Tartu observatoorium), Jaan Praks (Aalto ülikool) ja Mart Vihmand (Mektory kosmosekeskus).

Tule vaata, millised innovaatilised ja ulmelised ideed seekord teoks tehakse!

Garage48 SpaceTech 2016 toimub Estonian ICT Week raames.

Lisainfo ja kontaktid
Garage48 SpaceTech 2016: http://garage48.org/events/spacetech
Facebook: https://www.facebook.com/events/1712564952364696/

Kai Isand, Garage48 SpaceTech peakorraldaja, kai@garage48.org, 5628 9689
Alvo Aabloo, Tartu ülikooli polümeersete materjalide tehnoloogia professor, alvo.aabloo@ut.ee, 507 8356

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392