Autor:
Tiia Kõnnussaar

Teaduskiirendi meeskonnad 

Teaduskiirendi I lend

Teaduskiirendi I lend lõpetas 10. veebruaril 2023.

Meeskondade lühikirjeldus

Menken Trials - https://www.menkentrials.com/

Menken Trialsi eesmärk on viia kliinilised meditsiiniuuringud digiajastusse läbi nende automatiseerimise ja digitaalse dokumendihalduse, et uued lahendused jõuaksid turule kiiremini. Kliinilised meditsiiniuuringud mängivad uute ravimite, ravimeetodite ja meditsiiniseadmete väljatöötamisel otsustavat rolli. Teaduskiirendi jooksul tegi tiim tihedat koostööd Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Kliiniliste uuringute keskusega, kust saadi põhjalik tagasiside kliiniliste uuringute ekspertide poolt. Samuti kaasati paltvormi katsetamisse USA kliinilisi ravimiuuringute läbiviijad (arstid ja õed), kelle tagasiside oli väga positiivne. Pärast teaduskiirendi programmi jätkab tiim potentsiaalsete turgude ja ärimudeli testimisega.

Meediakajastused:

https://investinestonia.com/estonian-medtech-startup-menken-trials-is-taking-clinical-trials-into-the-digital-age/

 

Gearbox Biosciences - https://gearbox.bio/

Gearbox Biosciences on Tartu Ülikoolist välja kasvanud teadlaste tiim, mis arendab  uudset antibiootikumivaba valgutootmise tehnoloogiat. Teaduskiirendi jooksul tekkis meeskonnal parem arusaam potentsiaalsest turust ja klientide probleemidest ning programmi jooksul jõuti esimese maksva kliendini. Samuti jõudis Gearbox Biosciences esimese riskikapitali kaasamiseni selle aasta sTARTUp Day´l.

Meediakajastused:

https://arcticstartup.com/the-winners-of-startup-pitching-2023/

https://forte.delfi.ee/artikkel/120157204/suur-avastus-tartu-teadlased-leiutasid-luliti-mis-muudab-tavalise-bakteri-kuulekaks-rakuvabrikuks

https://novaator.err.ee/1608959914/geneetiliselt-muudetud-mikroobid-aitavad-valgutootmist-kestlikumaks-muuta

https://majandus.postimees.ee/7794241/startup-day-teadlasest-iduettevotja-toodab-valke-ilma-antibiootikumideta

https://ut.ee/et/sisu/tartu-ulikooli-hargettevote-gearbox-biosciences-voitis-startup-day-valkkonevoistlusel-125-000

 

Drug Hunter

TalTechis alguse saanud Drug Hunter arendab maailmas esimest uimastite kiiranalüsaatorit, mis annab kohese vastuse testitava sülje põhjal. Drug Hunteri lahendus on mõeldud nii politseile, tollile, vanglatele, lennujaamadele, haiglatele, kohtulaboritele jne. Tervisekiirendi raames keskendus arendustöö kiirkatalüsaatori kasutamiseks vajalike ühekordsete viaalide arendusele.

 

Softrobot

Softrobot on teine Tartu Ülikooli hargettevõte, mis arendab kunstliku pehmerobot-emakaela, mis pakub ämmaemandatele uusi võimalusi simulatsioonõppeks. Teaduskiirendi jooksul tõsteti tehnoloogia valmiduse taset 4-lt 5-lt ning saadi valmis emakakaela jäljendav 3D roboti terviklahendus koos demoseadme juhtliidesega. Samuti täpsustati IO strateegia edasisteks arendusteks.

 

Äio Tech - https://aio.bio/

Äio Tech on 2022. aastal loodud biotehnoloogia startup, mille asutajateks on Petri-Jaan Lahtvee ja Nemailla Bonturi. Äio Techi unikaalsus seisneb tehnoloogias, kus mikroorganisme kasvatatakse puidu- ja toiduainetööstuse jääkidel ning saadav biomass on rasvade ja õlide rikas. Äio Tech kaasas miljon eurot alternatiivsete õlide ja rasvade arendamiseks. 

Meediakajastused: 

https://thespoon.tech/estonias-aio-raises-e1-million-to-make-alternative-fats-out-of-sawdust/

https://www.startupday.ee/news/petri-jaan-lahtvee-and-nemailla-bonturi-from-aio-on-finding-similarities-between-academia-and-entrepreneurship

 

Teaduskiirendi II lend

Teaduskiirendi II lend lõpetab 10.07.2023. Teaduskiirendi II lendu kuuluvad:

Claivo

EsaDres

HeBa Clinic

Iaso Vision

Kekoa

Raw Edge

Silklytics

Therasync

Vectiopep