Teadusrahastuse infopäev „Grandimüks 2025“

Teadusrahastusest_taustapilt
Autor:
Gerd Altmann (Pixabay)

12. veebruaril kl 12.30–17 ootab grandikeskus ülikooli teadlasi esimesele teadusrahastuse teemasid käsitlevale infopäevale ülikooli raamatukokku. Lühiettekannete ja töötubadega soovitakse julgustada teadlasi kasutama Eesti ja Euroopa uurimistoetuste kohta info leidmiseks ning sobivate grantide taotlemiseks ülikoolis loodud võimalusi.

Kuigi Tartu Ülikooli teadlased on viimastel aastatel taotlenud väga edukalt üha rohkem teadusraha, näitavad andmed, et uusi taotlejaid lisandub igal aastal aina vähem. Samal ajal on akadeemiliste töötajate arv kasvanud. Seega on ülikoolis peidus hulk suure potentsiaaliga mõjukaid teadlasi, kes pole siiani veel leidnud teed teadusrahastuse taotlemise juurde.

Grandimüksu eesmärk ongi suurendada ülikooli teadlaste teadmisi teadusrahastuse võimalustest ja grandikeskuse teenustest ning müksata neid nõnda esitama edukaid rahastustaotlusi. Tule ja osale ka sina!

NB! Registreerumine lõppenud.

Ootejärjekorda registreerumiseks kirjuta tene.viiburg@ut.ee

12.30 Tervituskohv

13.00 Avasõnad ütleb Siret Rutiku, grandikeskuse juhataja

13.05 Infopäeva avab teadusprorektor professor Mari Moora

13.15 Euroopa teadusrahastuse võimalustest annab ülevaate Maarja Adojaan, Eesti Teadusagentuuri rahvusvahelise teaduskoostöö osakonna juhataja. Ta on teadustöö taustaga teaduspoliitika asjatundja, kes on kogenud teadus- ja arendustegevuse poliitika strateegilises planeerimises, rahastusprogrammide ja -instrumentide väljatöötamises ning nende rakendamise koordineerimises nii riiklikul kui ka Euroopa Komisjoni tasandil. Praegusel ametikohal keskendub Maarja rahvusvahelisele teaduskoostööle ning Euroopa Liidu teadus- ja arendustegevuse raamprogrammidele.

13.45 Eesti teadusrahastuse võimalusi tutvustab Eesti Keele Instituudi teadus- ja arendusjuht Martin Eessalu. Martin on varasemalt olnud Haridus- ja Teadusministeeriumis teadustaristu juht ja teadusosakonna asejuhataja, keskendudes keele ja kultuuri, teadustaristu, digitaalse teaduse ja avatud teaduse teemadele. Ta on töötanud ka Eesti Kirjandusmuuseumi direktori kohusetäitjana.

14.15 Tartu Ülikooli teadusrahastusega seotud teenuseid tutvustab Kalmer Lauk, grandikeskuse teadus-arendustegevuse analüütik. Ta tegeleb teadus- ja arendustegevuse statistika kogumise, analüüsi ja esitlemisega ning administreerib teadusrahastuse andmebaasi Pivot-RP. Kalmer on avaldanud mitmeid kirjutisi Tartu Ülikooli teadlaste publitseerimisesest maailma tippajakirjades ja ka nende edukusest teadusrahastuse maailmas.

14.45–15.15 Kohvipaus

15.15–16.45 Töötoad

Kohvipausi ja töötubade ajal on kohal ka järgmiste organisatsioonide ja võrgustike esindajad:

  • DAAD: Deutscher Akademischer Austauschdienst, mis on maailma suurim üliõpilaste ja teadlaste rahvusvahelist vahetust rahastav organisatsioon.
  • BAFF: Baltic-American Freedom Foundation, mille missiooniks on süvendada sidemeid Eesti, Läti, Leedu ja Ameerika Ühendriikide vahel haridus- ja vahetusprogrammide kaudu.
  • ENLIGHT, 2020. aastal loodud Euroopa ülikoolide võrgustik, mis edendab kõrghariduse ümberkujundamise kaudu õiglast elukvaliteeti, kestlikkust ja avatust maailmale, keskendudes eelkõige õppevaldkonna rahvusvahelistumisele.
  • ETAGi rahvusvahelise koostöö konsultandid (national contacts points ehk NCPd), kes valdavad Euroopa Horisondi tööprogramme ja kelle poole on ürituse väliselt võimalik pöörduda personaalseteks konsultatsioonideks ning kes aitavad selgitada tehnilisi küsimusi ning leida partnereid
  • ETAGi riiklike uurimistoetuste valdkonna esindajad, kelle poole saab pöörduda näiteks PUT taotlusvooruga seotud küsimustega.
  • Kesk-Läänemere programmi esindaja. Tegemist on Euroopa Liidu piiriülese koostöö programmiga, mille eesmärk on rahastada kvaliteetseid projekte Eesti, Soome, Rootsi ja Läti partnerite vahel, et piirideüleselt lahendada ühiseid väljakutseid.

15.15–16.45

Töötuba on neile, kel on soov taotluse/projekti suunas arendada ideed või kelle laual on rahastuskutsung, mis vajab mitme teadusala kompetentsi ja/või mitteakadeemiliste partneritega koostööd. Töötoas arutatakse rahvusvahelistele juhendmaterjalidele ja kogemustele tuginedes, mida peaks inter- ja transdistsiplinaarseid (ITD) taotlusi kirjutades ja projekte käima lükates silmas pidama, millistest karidest mööda navigeerimine on koostöö jaoks eluliselt oluline. Üheskoos asetatakse praktilised soovitused laiemasse raamistikku ehk kuidas eri teadualade kultuuride (töökorralduse, tavade ning epistemoloogiate) erisusi lahti muukida ja uudsete uurimisülesannete hüvanguks tööle panna.Osalema on oodatud nii alustavad kui kogenud teadlased.

Kaasprofessor Margit Keller ja kaasprofessor Mihkel Solvak,sotsiaalteaduste valdkond

NB! Grupp täis, registreerimine lõppenud!

Millele peaks mõtlema ja mida teadma, et alustada granditaotluse kirjutamisega ja lõpuks jõuda rahastuseni? Grandinõustajad kirjeldavad seda teekonda läbi viie sammu, jagavad oma kogemusi teadlaste poolt tihedamini tehtud vigadest ning tutvustavad grandikeskuse kirjutamisüksuse teenuseid.

Eveli Kuuse, Egle Rummel da Costa ja Sanni Färkkilä, TÜ grandikeskus

Mis on Euroopa teadus- ja innovatsiooni partnerlused, kuidas neid leida ja nendes osaleda? Töötoas tutvustatakse riigi kaasrahastusega ning ülikooli liikmelisusega raamprogrammiEuroopa Horisont partnerlusi ning antakse praktilisi juhiseid võrgustikega seotud rahastusvõimaluste kasutamiseks.

Vallo Mulk, Kadi Teras, TÜ grandikeskus

Miks on oluline mõelda enda teadustöö kommertsialiseerimisele? Miks just ülikoolil on potentsiaal innovaatiliste teaduspõhiste ettevõtete loomiseks? Töötoas tutvustatakse, millised võimalused selleks ülikoolis on ning kuidas ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus oma teenustega ettevõtlusega alustamist toetab.

Siimeon Elias Pilli, TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus

Kus ja kuidas liigub info teadusrahastusvõimalustest ja sellega seonduvast? Tule, saa kiire ülevaade ning suudad ka tulevikus hoida kätt pulsil.

Kalmer Lauk, TÜ grandikeskus

Grandimüksu alguseni jääb veel
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!