TÜ Eesti mereinstituudi teadlased avastavad veel uurimata avamerd

Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi teadlased on välitöödel esimest korda detailselt ära mõõdistanud üle 500 km2 merepõhja Eesti majandusvööndis. Tööde käigus on tehtud avastusi, mida keegi ei ole seni veel dokumenteerinud.

Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi merebioloogia osakonna töörühm teostab ulatuslikku merepõhja elupaikade ja loodusväärtuste inventuuri Eesti majandusvööndis, territoriaalmeres ja sisemeres. Kahe välihooaja (2014-2015) jooksul on kogutud andmeid merepõhja iseloomu ja elustiku kohta nii Läänemere keskosast, Väinameres kui ka Liivi lahe kirdeosas.

„Kuigi projekti tööd veel käivad, on juba praeguseks avastatud mitmeid huvitavaid leide eelkõige varasemalt uurimata avameres,“ rääkis TÜ Eesti mereinstituudi juhtivteadur Georg Martin.

Esimest korda on detailselt mõõdistatud üle 500 km2 merepõhja Eesti majandusvööndis. Selle tulemusel dokumenteeriti süvamerepõhja bakterimattide esinemist ning täiesti unikaalset raua- ja mangaanikonkretsioonide poolt moodustatud süvamere riffitaolisi pinnavorme.

„Nende moodustiste olemasolu polnud varem teaduslikus kirjanduses kunagi kirjeldatud,“ tõdes Martin, lisades: „Välitööde käigus avastasime ka seni tundmatu laevavraki, mis muinsuskaitse ekspertide arvates võib olla teise maailmasõja aegne allveelaev.“

Georg Martini sõnul on välitöödel kogutud bioloogiline materjal veel laboris analüüsimisel ning suur osa merepõhjast teostatud videosalvestistest on veel läbi töötamata: „Kindlasti tuleb uut ja huvitavat lisainfot ka nendest materjalidest.“

Martin ütles, et kuigi projekti välitöid on seganud erakordselt halvad ilmastikutingimused, loodavad nad plaanitud tööd tähtajaks lõpetada ja tööde kokkuvõtted peaksid valmima tuleva aasta aprilliks.

„Juba praegu võib öelda, et ootused leida n.ö. „kaardi valgete laikude“ uurimisel midagi uut ja erilist on igati ennast õigustanud. Kui arvestada, et Eesti majandusvööndi suurus on 11 300 km2, mille loodusväärtuste kohta siiani info praktiliselt puudub, siis on jäänud veel hulgaliselt tööd ka järgmistele projektidele.“

Töid viikase läbi Euroopa majanduspiirkonna finants-mehhanism ja keskkonnainvesteeringute keskuse poolt finantseeritud projekti NEMA (Eesti merealade loodusväärtuste inventeerimine ja seiremetoodika väljatöötamine) raames.

Projekti veebilehekülg: http://nema.bef.ee/et/. Vaata Postimehest ka videot korallriffe meenutavatest pinnavormidest.

Lisainfo: Georg Martin, TÜ Eesti mereinstituudi juhtivteadur, tel: 5163943, e-post: georg.martin@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392