TÜ genoomika instituudi geenidoonorite projekt on pälvinud rahvusvahelise teadusmeedia tähelepanu

Tartu Ülikooli genoomika instituuti kuuluv Eesti geenivaramu algatas tänavu ootamatult menukaks osutunud projekti 100 000 geenidoonori leidmiseks Eestist. Peale suure tähelepanu kodumaal on projekt leidnud äramärkimist ka Suurbritannia mainekas populaarteaduslikus ajakirjas New Scientist.

Londonis välja antav New Scientist on 1956. aastal asutatud teadust populariseeriv ajakiri, millel on harud ka Ameerika Ühendriikides ja Austraalias. Ajakirja andmetel jõuavad nende artiklid igal nädalal 3 miljoni lugejani ning see annab geenivaramu eduloole hoopis uue mõõtmega auditooriumi.

„Tegu on riikliku algatusega Sotsiaalministeeriumi juhtimisel. See on tähelepanuväärne samm ja ma pean kiitma ka Tervise Arengu Instituuti, kes on olnud samuti kaasatud rahvatervise edendamisse. Üles on näidatud juba väga suurt huvi: ligikaudu 33 000 inimest on andnud digiallkirja, et tulla geenidoonoriks,“ avaldas heameelt TÜ genoomika instituudi direktor Andres Metspalu.

Eesti geenivaramu geenidoonorite projekt on osa „Eesti Vabariik 100“ juubeliaasta tähistamisest. Eestvedajad soovivad kasvatada 2018. aasta lõpuks Eesti geenidoonorite arvu 152 000-ni. Igale programmis osalejale koostatakse isiklik geenikaart, mille alusel saab edaspidi hinnata tema haigusriske ja ravimite sobivust. Geenivaramu andmebaasis olevad geeniandmed on lähiaastatel kavas lõimida ka igapäevameditsiini osaks ning pikas plaanis aitab geenivaramu tegevus anda hoogu kogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis.

 

Lisainfo: Annely Allik, geenivaramu teabejuht, 502 9970, annely.allik@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu Ülikooli avalike suhete spetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 5566 2832