TÜ ja muuseumid avavad teadlaste ööl uksed põnevasse teadusellu

20.–25. septembrini avavad mitmed teadusasutused, sh Tartu ülikool ja ülikooli muuseumid oma uksed, sest toimub teadlaste öö festival. Mitmekülgse programmi raames poevad teadlased oma laboritest välja ning räägivad üldharivatest teemadest nii baarides, õuekinos kui ka looduses. Vaata otseülekannet järele ERR Novaatorist.

Tänavu toimub teadlaste öö festival juba kümnendat korda, millest tulenevalt panevad korraldajad rõhku sellele, et näidata, kuidas on Baltikumi suurim teadusfestival kümne aasta jooksul inimeste hoiakuid mõjutanud.

„Nende kuue päeva jooksul tahame me kokku võtta dekaadi jooksul toimunud muutused. Tahame näidata seda, mis on teadusasutuste arengutes toimunud. 25. septembril ETV otse-eetris toimuvas „Teadlaste Öö“ erisaates toome esile mitmeid teadlasi, kes olid meiega kümme aastat tagasi ning vaatame, kuhu nad on jõudnud tänaseks,“ kirjeldas festivali peakorraldaja Helin Haga.

Alljärgnevalt leiad sündmused, mis seotud Tartu ülikooli inimeste ja asutustega. Täieliku programmiga tutvu www.teadlasteöö.ee.

Esmaspäev, 21.09

Kell 18 algab silmaringiõhtu Tartu loodusmajas (Lille 10), kus TÜ farmakognoosia dotsent ja proviisor Ain Raal räägib, kuidas on omavahel seotud ravimtaimede keemiline koostis ja inimeste tervis ning pajatab ka taimeravi ABC-st
Kell 18-19.30 räägib kohvikus Spargel (Kalevi 13) neuropsühholoogia vanemteadur Anneli Kolk, kuidas edukalt vananeda
Kell 20-22 toimub teaduskeskuse AHHAA parklas (Sadama 1) õuekino, kus vaadatakse filmi „Lucy“. Filmi kommenteerib AHHAA giid ja TÜ neuroteaduste doktorant Aleksandr Bregin

Teisipäev, 22.09

Kell 19.30-21 astub Kivi baaris (Rüütli 13) toimuvas teaduskohvikus üles TÜ psühholoogia instituudi neuropsühhofarmakoloogia osakonna juhataja, psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro. Kõne all on teema „Uimastid: sarnased või erinevad?“

Kolmapäev, 23.09

Kell 20-22 näidatakse AHHAA parklas (Sadama 1) õuekinos filmi „We need to talk about Kevin“
Filmi kommenteerib AHHAA giid ja TÜ psühholoogiadoktorant Dmitri Rozgonjuk

Neljapäev, 24.09

Kell 18-19.30 astub J. R. Schramm'i Kelleris (Rüütli 11) üles tehnika- ja tehnoloogiadoktorant Friedrich Kaasik, kes on spetsialiseerunud tehislihaste arendamisele ja loomisele

Reede, 25.09

Stardivad teadlaste öö tasuta eribussid Tartu observatooriumisse, TÜ Chemicumi ja mujale. Vt ajakava http://teadlasteöö.ee/kava/tartu

Alates kella 18st ootab külla Vanemuise 46, kus programmi on kokku pannud TÜ loodusmuuseum, ökoloogia ja maateaduste instituut ning zooloogia osakond

Loodusmuuseumi programm:

• 18.00-22.00 lastenurk. Meisterdame lihtsaid ja ilusaid elupäästjaid - helkureid
  • 19.00-20.00 õpituba „Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega“ (ruum 248)
  • 20.00-20.30 psühholoog Jorgen Matsi ettekanne „Miks me kardame loomi?“ (ruum 248)
  • 21.00-22.00 õpituba „Sõbraks eksootiliste lemmikloomadega“ (ruum 248)
  • 22.00-23.00 ettekanne „Rahustavad loodushelid“ (ruum 247). Veljo Runnel mängib meeli rahustavaid loodushelisid

Zooloogia osakonna programm

• 19.00-22.00 õpituba „Zooloogiahaiged“ (teise korruse koridor). Õpi loomi tundma koljude ja väljaheidete järgi. Valmista lindudele toidupall ja küsi, kuidas linde talvel toita jpm

Geograafia osakonna ajakava

• 18.00-22.00 Õpituba „Nutitelefon inimese liikumise uurimisel“ (fuajees)
  • 18.00-22.00 Õpituba „Minu ökoloogiline jalajälg“ (fuajees)
  • 18.00-22.00 Geoinformaatika töötuba „Teekond andmekogumisest ruumiliste järeldusteni“ (ruum 230 ja 231)
  • 19.30 loeng „Mõõdame mobiilsust!“ (ruum 247). Mobiilsusest räägib professor Rein Ahas

Kell 18-19.30 selgitab kultuuribaaris Naiiv (Vallikraavi 6) TÜ arstiteaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor Andres Salumets, millised on kaasaegse meditsiini võimalused laste saamisel – katseklaasilastest ja geneetika uhketest lubadustest ning küsime, kas tulevikus on lapsel üks, kaks või hoopis kolm bioloogilist vanemat?
Kell 18-20 räägib neuropsühhofarmakoloogia teadur Kariina Laas linnaraamatukogus (Kompanii 3/5) depressioonist
Kell 18-20 on rahvas oodatud TÜ vanasse anatoomikumi (Lossi 38), kus TÜ teaduskool tutvustab uusi ruume ja teaduskooli tegemisi. Loe lähemalt.
Kell 18-21 ootavad külla tervisetehnoloogiate arenduskeskus ja Tartu biotehnoloogia park (Tiigi 61b). Näiteks on kohal rändav bioklass kogu oma varustusega. Laboris saab kätt proovida DNA ehk pärilikkuseaine uurimisel.
Kell 18-22 on avatud TÜ kunstimuuseumi uksed (Ülikooli 18), kus Eesti arstiteaduse üliõpilaste seltsi abil saab selgeks, kuidas fikseerida luumurde. Räägitakse ka kunsti ja luumurdude seostest
Kell 18-22 langeb sünge keskaeg Tartu linnamuuseumisse (Narva mnt 23), kus TÜ arheoloogid määravad haigusi ja näitavad inimluid
Kell 18-22.30 on huvilised oodatud TÜ botaanikaaeda (Lai 38). TÜ botaanikaaia õppeklassis on avatud näitus „Tervist, maitset, lõhna ja ilu huulõielistelt“. Kell 18 on huvilised oodatud loeng-jalutuskäigule koos TÜ farmaatsia instituudi juhataja Ain Raaliga
Kell 18-23 toimuvad TÜ muuseumis (Lossi 25) töötoad koos hullu teadlasega. Viimast korda enne muuseumi remonti saab külastada näituseid „Looduse mõistmise kunst“ ja „PEA ASI: maailm õlgadel“
Kell 18.30 saab (Lossi 15b, Karl Morgensterni ausamba juures) kuulata Henn Voolaiu suust füüsikalisi pajatusi Tartu ülikooli professori ja kunstimuuseumi asutaja ning juhataja Karl Morgensterni elust
Kell 18.30–19.00 räägib Tiigi 61b meditsiinilise mikroobiökoloogia professor Reet Mändar teemal „Mikroob inimese vastu, kumb jääb peale?“
Kell 18.30-20.30 avanevad Tartu ülikooli Chemicumis (Ravila 14a) keemia- ja eksperimentaalpsühholoogia laborid. Vaata täpsemat kava
Kell 20-22 avab TÜ psühholoogia instituut (Näituse 2-211) psühhobussi uksed

Festivali vältel toimub kokku rohkem kui 400 üritust üle Eesti. Tutvu programmiga www.teadlasteöö.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja