25.-27. aprillini toimub Tallinnas XII Eesti-Soome maavõistlus füüsikas. Esmakordselt võistluse ajaloo jooksul ei piirdu võistlejaskond kahe riigi esindajatega, vaid osalejaid on ka Saudi-Araabiast ning Lätist.
Saudi-Araabia osalemine maavõitlusel on seotud asjaoluga, et juba teist aastat osalevad mitmed Eesti füüsikaolümpiaadi žürii liikmed TÜ teaduskooli kauase füüsikamentori, TTÜ küberneetika instituudi vanemteaduri Jaan Kalda koordineerimisel sealsete tippõpilaste ettevalmistamisel rahvusvahelisteks füüsikavõistlusteks.
Koos külalisvõistlejatega on osalejaid 51: Eesti võistkonnas 21 õpilast, soomlasi 18, saudi-araablasi 10 ja lätlasi kaks. Eesti võistkond moodustati hiljuti toimunud üleriigilise füüsikaolümpiaadi lõppvooru tulemuste põhjal. Eestit esindavad:
Oliver Nisumaa (Tallinna reaalkool)
Mari Liis Pedak (Tallinna reaalkool)
Kaur Kristjuhan (Hugo Treffneri gümnaasium)
Joonas Kalda (Tallinna reaalkool)
Timothy H. C. Tamm (Gustav Adolfi gümnaasium)
Jonatan Kalmus (Hugo Treffneri gümnaasium)
Egert Männisalu (Tallinna reaalkool)
Edward Erelt (Tallinna reaalkool)
Taavet Kalda (Gustav Adolfi gümnaasium)
Hans Daniel Kaimre (Hugo Treffneri gümnaasium)
Timofei Sednev (Narva Pähklimäe gümnaasium)
Oskar Voldemar Lahesoo (Tallinna reaalkool)
Raid Vellerind (Tallinna reaalkool)
Kaarel Kree (Hugo Treffneri gümnaasium)
Markus Rene Pae (Gustav Adolfi gümnaasium)
Martin Kaio (Nõo reaalgümnaasium)
Ergo Nigola (Gustav Adolfi gümnaasium)
Aleksei Kubarski (Nõo reaalgümnaasium)
Uku-Kaspar Uustalu (Tallinna reaalkool)
Eva-Maria Tõnson (Hugo Treffneri gümnaasium)
Kaarel Hänni (Tallinna Prantsuse lütseum)
Maavõistlusel on tavapäraselt kaks viietunnist võistlusvooru. Kummalgi päeval on kavas ka üks eksperiment, mis moodustab ligemale veerandi päevasest töömahust. Maavõistluse eestvedaja Jaan Kalda sõnul on ülesanded rasked, vastates raskusastmelt vähemalt rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi tasemele. Kahe aasta eest pidid võistlejad näiteks arvutama, kui suur looduslikust uraanist metallkera hakkaks keskelt sulama radioaktiivse lagunemise käigus vabaneva soojuse tõttu (vajalikud arvandmed olid ette antud).
Rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile pürgivate õpilaste jaoks on maavõistlus olulise tähtsusega, selle tulemuste põhjal moodustatakse nii Eesti kui Soome esindused rahvusvaheliseks füüsikaolümpiaadiks, mis sel aastal toimub 13.-21. juulil Kasahstanis, Astanas. Ka Saudi-Araabia noorte jaoks on selle võistluse tulemused üheks valiku kriteeriumiks ülemaailmse olümpiaadi võistkonna komplekteerimisel. Võistlusel osalevad kaks Läti füüsikaolümpiaadi esinumbrit saavad aga võistlust veidi vabamalt võtta, sest nende kuulumine riigi esindusse rahvusvahelisel olümpiaadil on juba teada. Sama staatuse on endale kindlustanud ka Eesti füüsikaolümpiaadi gümnaasiumiastme võitja Kristjan Kongas.
Küsimusele, kas maavõistluse kandepind hakkab ka edaspidi laienema, vastab Kalda, et selleks on eeskätt tehnilised takistused - suurema arvu osavõtjatega on raske jõuda töid hinnata ja mahtuda kolme päeva graafikusse.
Eesti-Soome maavõistlust korraldab TÜ teaduskool koostöös TTÜga, rahastab haridus- ja teadusministeerium. Oma panuse ürituse kordaminekuks annavad ka Soome haridusministeerium, osalevate riikide füüsikaseltsid, KBFI, TTÜ küberneetika instituut, TA jt.
Lisainfo: Jaan Kalda, tel: 56214406, e-post: kalda@ioc.ee.